Kalle Rovanperä on ajanut ylivoimaiseen voittoon Viron MM-rallissa ja johtaa MM-sarjaa 83 pisteen erolla belgialaiseen Thierry Neuvilleen, kun takana on seitsemän rallia 13:sta.
Virossa britti Elfyn Evans jäi Rovanperän vauhdista yli minuutin, mutta varmisti Toyotalle kaksoisvoiton. Evans myönsi MM-sarjan haastattelussa, ettei hän pystynyt vastaamaan Rovanperän vauhtiin. Kolmanneksi ajoi kotikisassaan kaasutellut Hyundain Ott Tänak.
Rovanperä oli Virossa ykkönen myös vuosi sitten. Sunnuntaina Rovanperä päätti kilpailun 24. erikoiskokeen vastaansanomattomaan voittoon, joten power stage -erikoiskoe toi hänelle parhaat lisäpisteet eli viisi pistettä.
Tällä kaudella ykkössija oli Rovanperälle ja hänen kartanlukijalleen Jonne Halttuselle viides, sillä Viron MM-rallin lisäksi kaksikko on ollut nopein Ruotsissa, Kroatiassa, Portugalissa ja Keniassa. Muille kuljettajille voitto on lipsahtanut vain kahdesti: Sebastien Loeb oli paras kauden avanneessa Monte Carlo -rallissa ja Tänak Sardiniassa.
– Kiitokset Jonnelle. Täällä oli ajoittain vaikeaa, mutta ajoimme tosi hyvin. Kiitos kaikille, jotka ovat tehneet autosta nopean, Rovanperä kommentoi maalissa MM-sarjalle.
Ajoittainen sade väritti kisan päätöstä, sillä viimeisellä erikoiskokeella ajourissa oli vettä, ja kura lensi tuulilasiin peittämään näkyvyyttä. Rovanperän ajovuorolla oli jo vähän kuivempaa, ja suomalainen paineli viimeisen erikoiskokeen voittoon häkellyttävällä 22,4 sekunnin erolla Evansiin.
MM-sarjan kakkonen Neuville oli Virossa neljäs ja myönsi, ettei luottanut ajamiseensa liukkaiksi kokemillaan sorateillä. Viimeisellä erikoiskokeella ongelmaksi tuli myös tuulilasin huurtuminen sateessa.
– Yritin vain päästä maaliin, Neuville totesi MM-sarjan haastattelussa.
Lappi paransi yhden sijan
Suomalaisista Esapekka Lappi oli Toyotalla kokonaiskilpailun kuudes noustuaan sijoituksissa Adrien Fourmaux'n ohi. Lappi hämmästeli viimeisen erikoiskokeen vaikeutta sateisessa kurakelissä.
– Kamalaa. Tämä oli vaikein sorapätkä, jonka olen koskaan ajanut. Auto oli sata kertaa pois hallinnasta, mutta selvisimme, Lappi kuvasi päätöserikoiskoetta haastattelussa.
Lapin edelle kilpailussa ajoi kärkinelikon lisäksi Toyotan japanilaiskuljettaja Takamoto Katsuta.
Teemu Suninen ajoi Hyundailla WRC2-luokan kakkoseksi norjalaisen Andreas Mikkelsenin takana, mutta tekninen vika tummensi Sunisen päivää.
– Ajoin viimeisen erikoiskokeen vain kahdella sylinterillä, Suninen sanoi MM-sarjan haastattelussa hävittyään viimeisellä erikoiskokeella norjalaiselle yli 22 sekuntia.
Suninen kertoi kuitenkin Twitter-tilillään saavansa autonsa maaliin, joten luokan kakkossija ei ole uhattuna. WRC2-luokassa Emil Lindholm ajoi kolmanneksi ja Jari Huttunen neljänneksi.
Kausi jatkuu Suomen MM-rallilla 4.–7. elokuuta. Rovanperä pääsee kotiralliin Keski-Suomen sorateille tukevassa MM-johdossa.
Lopputulokset, 24 erikoiskoetta: 1) Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen Suomi, Toyota 2.54.29,0, 2) Elfyn Evans Britannia, Toyota jäljessä 1.00,9, 3) Ott Tänak Viro, Hyundai –1.55,7, 4) Thierry Neuville Belgia, Hyundai –3.53,3, 5) Takamoto Katsuta Japani, Toyota –4.13,4, 6) Esapekka Lappi/Janne Ferm Suomi, Toyota –4.49,1, 7) Adrien Fourmaux Ranska, Ford –5.09,2, 8) Andreas Mikkelsen Norja, Skoda –11.01,8 (WRC2), 9) Teemu Suninen/Mikko Markkula Suomi, Hyundai –11.27,1 (WRC2), 10) Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen Suomi, Skoda –13.04,8 (WRC2), 11) Jari Huttunen/Mikko Lukka Ford –14.28,8 (WRC2).
Pierre-Louis Loubet Ranska, Ford ja Gus Greensmith Britannia, Ford keskeyttivät päätöspäivänä aamulla.
Kuljettajien MM-sarja: 1) Rovanperä 173, 2) Neuville 92, 3) Evans 79, 4) Tänak 77, 5) Katsuta 73, 6) Craig Breen Irlanti, Ford 60, 7) Sebastien Loeb Ranska, Ford 35, 8) Sebastien Ogier Ranska, Toyota 34, 9) Dani Sordo Espanja, Hyundai 34, 10) Gus Greensmith Britannia, Ford 28.
Seuraava kilpailu: 4.–7. 8. Suomen MM-ralli.