Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

FC Kemin Tuukka Pik­ka­rai­nen hurjana Someron Voiman kaa­dos­sa

FC Kemin kapteeni Tuukka Pikkarainen oli hurjalla pelipäällä miesten futsal-liigan vierasottelussa Someron Voimaa vastaan. Hyvänä kotijoukkueena tunnettu SoVo joutui antautumaan peräti 2-8 (2-4), ja Pikkarainen iski Kemin maaleista viisi. Yksi maaleista syntyi kymmenen metrin rangaistuspotkusta. Pikkarainen antoi kaupanpäälle myös yhden maalisyötön.

Myös FC Kemin toinen Suomen maajoukkuepelaaja, Vesa Lilja, oli vauhdissa tehoin 1+2. Muut Kemin maalintekijät olivat Henri Seppälä Ville Uimaniemen hyvästä syötöstä ja brasilialaismaalivahti Cabral, joka pääsi laittamaan seitsemännen maalin tyhjiin kotijoukkueen hakiessa kavennusta lentävällä maalivahdilla.

– SoVo on joukkue, joka laukoo kovaa ja paljon johtuen osittain siitä, että tämä heidän kotikenttänsä on pieni.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita