Eve­lii­na Takan kausi päättyi jal­ka­leik­kauk­seen – polvet saivat ankaran tällin alas­tu­lo­pat­jal­la

Eveliina Takan kausi päättyi jalkaleikkaukseen.
Eveliina Takan kausi päättyi jalkaleikkaukseen.
Kuva: LUMILAUTALIITTO/SIMO VILHUNEN

Lumilautailija Eveliina Takan talvi päättyi loukkaantumiseen kauden päätöshetkillä. Taka satutti polviaan maajoukkueen leirillä Kuusamon Rukalla hyppiessään alastulopatjalle, ja vasen polvi jouduttiin leikkaamaan torstaina.

Takan vasemman polven sääriluu oli murtunut ja nivelpinnan yläosa rikkoutunut. Oikea polvi selvisi vähemmällä.

– Olin hyppimässä bägille, ja alastulossa lauta tarttui patjojen taitokseen. Lensin ympäri, ja ensin lähti vasemmasta jalasta lumpio sijoiltaan. Sääriluun pää meni poikki pirstaleisesti, ja se vaati leikkauksen, Taka kuvasi loukkaantumista tiedotteessa.

– Onneksi ei ollut mitään polven nivelsiteissä. Toiveikkain mielin kuntoutukseen.

Rovaniemeläinen Taka, 22, laski tällä kaudella ensimmäiset kilpailunsa maailmancupissa ja sijoittui Silvaplanan slopestylessa kuudenneksi.  Lisäksi hän otti Kasurilan SM-kisoissa big airissa kultaa ja slopestylessä pronssia.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä