tapahtumat: Pe­rin­tei­siä juh­lal­li­suuk­sia, tal­vi­uin­tia ja yh­teis­lau­lua – näin it­se­näi­syys­päi­vää vie­te­tään Ro­va­nie­mel­lä

pääkirjoitus: Kir­kol­la on edessä vai­kei­ta va­lin­to­ja seinien ja pal­ve­lu­jen välillä

vaalikone: Lapin Kansan vaa­li­ko­ne on nyt auki – Löydä it­sel­le­si sopiva ehdokas

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Evartti palasi vä­ke­väs­ti "ri­kos­pai­kal­le" Sei­nä­joel­le - hal­lit­se­va ra­vi­ku­nin­gas voitti avaus­mat­kan

"Päällysmies" Antti Ojanperä toipunut hyvin leikkauksesta ja katsoi kuninkuusravit jo paikan päällä.

Hallitseva ravikuningas, rovaniemeläisen Talli Pajatson Evartti, on kokenut vastoinkäymisiä alkuvuodesta. Helmikuinen ähkyleikkaus onnistui hyvin ja ori on toipunut, mutta taival kohti tittelin uusimista on ollut taistelua aikaa vastaan.

Myös Kittilän Kaukosesta lähtöjään olevalla valmentaja Antti Ojanperällä on ollut vastuksensa. Muutaman viikon takaisessa kolarihässäkässä Antilta murtui luita, mutta tapahtuma osoittautui lopulta onnenkantamoiseksi, sillä vammojen tutkimuksissa Ojanperältä löytyi jotain paljon vakavampaa: aortassa räjähtämistään odottava tikittävä aikapommi.

Nyt molempien kohdalla näyttää paremmalta. Antti on toipunut leikkauksistaan ja oli Seinäjoella jo "piällysmiehenä" ja Evartti voitti Santtu Raitalan mainion ajosuorituksen jälkeen kuninkuuskisan avausmatkan ajalla 22,5a/2100 m.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.