Hyundain Esapekka Lappi ajoi ulos Keski-Euroopan MM-rallin viidennellä erikoiskokeella. Lappi ja kakkoskuljettaja Janne Ferm eivät loukkaantuneet, mutta eivät WRC:n nettisivujen mukaan jatka kisaa enää tänään.
Kuvien perusteella Hyundain peräpää oli ottanut isoa osumaa haverissa.
Lappi oli noussut neljännellä erikoiskokeella kolmanneksi.
Kisan kärjessä jatkaa Toyotan Kalle Rovanperä, joka nousi johtoon neljännellä erikoiskokeella. Rovanperä on kasvattanut jo lähes puolen minuutin kaulan Toyotan Elfyn Evansiin. Kolmantena on Hyundain Thierry Neuville, joka oli eilisen jälkeen kisan kärjessä, mutta on nyt jo runsaat 30 sekuntia Rovanperää jäljessä.
– En puske mitenkään isosti. Tietenkin olosuhteet ovat paremmat ensimmäiselle autolle. Nyt oli aika helppoa, kun ei satanut. Minulla oli vähän liian kuumat renkaat pätkän alkuun. Yksi risteys meni myös pitkäksi. En usko, että aika on nyt kovin hyvä, Rovanperä summasi.
Hyundain Teemu Suninen on kuudentena, mutta eroa kärkeen on jo melkein puolitoista minuuttia.
Eilisen jälkeen kolmantena ollut Sebastien Ogier putosi tämän päivän avanneella kolmannella erikoiskokeella kärkikamppailusta menetettyään reilusti aikaa, kun hänen Toyotansa oikea eturengas oli vaurioitunut.
Tänään ajetaan vielä kolme erikoiskoetta.
Keski-Euroopan MM-ralli, tilanne EK5/18 jälkeen:
1. Kalle Rovanperä Toyota 39.05,3
2. Elfyn Evans Toyota +29,2
3. Thierry Neuville Hyundai +30,1
4. Ott Tänak Ford +43,8
5. Takamoto Katsuta Toyota +1.17,5
6. Teemu Suninen Hyundai +1.23,4
7. Gregoire Munster Ford +1.31,1
8. P-L Loubet Ford +1.32,7
9. Sebastien Ogier Toyota +1.44,4