Emil Ruu­su­vuo­ri kaatoi ve­nä­läis­täh­ti Rub­le­vin kolme ja puoli tuntia kes­tä­nees­sä vään­nös­sä

Helsinki/Cincinnat
Emil Ruusuvuori urakoi jatkopaikan 3,5 tunnin otatuksessa.
Emil Ruusuvuori urakoi jatkopaikan 3,5 tunnin otatuksessa.
Kuva: JOEL CARRETT

Tenniksen Suomen kaksinpeliykkönen Emil Ruusuvuori löi vastustajansa, venäläisen Andrei Rublevin Cincinnatissa ATP Masters -turnauksessa.

Ruusuvuori kaatoi Rublevin turnauksen toisella kierroksella lähes kolme ja puoli tuntia kestäneessä ottelussa 7–6, 5–7, 7–6.

Hymyilevä Ruusuvuori kertoi ottelun päätyttyä, että pitkä ottelu tuntui jaloissa.

– Aikamoinen battle oli se kyllä. Kaikki jätettiin kentälle.

Ruusuvuoren mukaan otteluun sattui molemmille paljon ylä- ja alamäkiä. Omasta suorituksestaan hän löysi parannettavaa, mutta kertoi olevansa myös ylpeä voitosta ja saavansa siitä virtaa ja itseluottamusta.

– Tällaisten matsien takia täällä ollaan, ja kun saa voiton, niin kyllähän se hyvältä tuntuu.

Rublev on maailmanlistalla kahdeksantena, Ruusuvuori on sijalla 60. Turnauksessa Rublev oli sijoitettu seitsemänneksi.

Ruusuvuori pääsi toiselle kierrokselle kaadettuaan Ranskan Corentin Moutetin. Rublev pääsi toiselle kierrokselle ilman ottelua.

Ruusuvuori ja Rublev ovat aiemmin otelleet kahdesti. Rublev voitti Dubaissa vuonna 2021 suoraan kahdessa erässä ja Australian avoimissa tämän vuoden tammikuussa erin 3–1.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä