Ralliautoilun maailmanmestaruutta jahtaava Kalle Rovanperä taipui niukasti Toyota-tallitoverilleen Elfyn Evansille Keski-Euroopan MM-rallin kuudennella erikoiskokeella, mutta suomalainen johtaa walesilaista kokonaistilanteessa yhä reilusti. Rovanperä johtaa rallia 27,5 sekunnin erolla Evansiin ja 29,5 sekunnin erolla Hyundain Thierry Neuvilleen, kun perjantain ajopäivästä on jäljellä enää kaksi erikoiskoetta.
Evans ajoi kuutospätkällä pohja-ajan ja kukisti Rovanperän 1,7 sekunnilla. Perjantain ajosää Tshekissä on ollut hyvin epävakainen.
– Ajaminen oli ilman muuta melko haastavaa. Tie on todella likainen, vaikka sää on kuivumaan päin. Toivottavasti tämä oli rallin likaisin lenkki, mutta enpä tiedä, onko näin, Rovanperä sanaili maalissa.
Evansille pohja-aika oli kisan ensimmäinen. Rovanperällä oli alla kolme ek-voittoa.
– En usko, että kellään kuskilla on hyvä ajotuntuma tällä osuudella. Olosuhteet ovat aika surkeat, mutta teimme sen, mitä pystyimme, Evans totesi.
Rovanperä johtaa MM-sarjaa 31 pisteen erolla Evansiin. Suomalainen varmistaa siis toisen peräkkäisen maailmanmestaruutensa, jos hän sijoittuu kilpailussa Evansin edelle.
Kuudes erikoiskoe jouduttiin lopulta keskeyttämään yleisön turvallisuuden takia, kun kuusi autoa oli päässyt maaliin. Osa yleisöstä seurasi kilpailua liian lähellä tietä. Loput kuljettajat saavat erikoiskokeesta laskennallisen ajan.
Kisassa kolmantena ollut Hyundain Esapekka Lappi ajoi ulos viidennellä erikoiskokeella ja joutui keskeyttämään.
Keski-Euroopan MM-ralli, tilanne EK6/18 jälkeen:
1. Kalle Rovanperä Toyota 46.22,0
2. Elfyn Evans Toyota +27,5
3. Thierry Neuville Hyundai +29,5
4. Ott Tänak Ford +50,7
5. Takamoto Katsuta Toyota +1.29,5
6. Teemu Suninen Hyundai +1.23,4
7. Gregoire Munster Ford +1.31,1
8. P-L Loubet Ford +1.32,7
9. Sebastien Ogier Toyota +1.56,0