Ei pelkkä al­ta­vas­taa­ja, vaan vaa­ral­li­nen joukko – Suomi saa re­vans­sin Sak­sas­ta EM-vä­li­eräs­sä

Saksan Tristan Da Silva ja Suomen Mikael Jantunen kohtasivat viime viikolla jo alkulohkossa. Perjantaina pelataan EM-finaalipaikasta.
Saksan Tristan Da Silva ja Suomen Mikael Jantunen kohtasivat viime viikolla jo alkulohkossa. Perjantaina pelataan EM-finaalipaikasta.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Koripallomaajoukkueen perinteisesti rakastama altavastaajan asema on menneen talven lumia laitahyökkääjä Olivier Nkamhouan mielestä, vaikka perjantaina vastaan EM-välierässä asettuu hallitseva maailmanmestari Saksa.

– Altavastaaja, altavastaaja. Kyllä me nyt ollaan neljän parhaan joukossa. En usko, että kukaan täällä voi enää olla sellaisella mielialalla, että meitä ei oteta tosissaan. Tai että me saadaan jonkinlainen etu siitä, että me ollaan jotenkin altavastaajia. Kaikki katsovat meitä nyt vaarallisena joukkona, Nkamhoua sanoi päivä ennen EM-välierää Riiassa.

Saksa voitti kaikki EM-alkulohkopelinsä helposti, mukaan lukien selkeän voiton Suomesta, mutta pudotusotteluissaan Portugalia ja Sloveniaa vastaan se ei ole ollut vakuuttavimmillaan.

Saksan hyökkäyspelin moottorit ovat pelinjohtaja Dennis Schröder ja laitahyökkääjä Franz Wagner, mutta Schröder on kahdessa viime pelissä saanut 16 kolmosyrityksestä vain yhden sisään. Jos Schröderin heittolama jatkuu, se antaa Suomelle mahdollisuuden sumputtaa puolustuksen keskustaa ja viedä tilaa pois Schröderin ja Wagnerin korilleajoilta.

– Jotain pitää antaa, mutta se ei tarkoita, että Schröder heittäisi yksin kolmosia. Kolmen sekunnin alueen puolustaminen on asia mitä teemme. Schröderin kohdalla on nähty vuosien saatossa, että mitä isommat panokset, sitä paremmin hän heittää, Suomen apuvalmentaja Teemu Rannikko sanoo.

Wagner on Schröderiä vastahakoisempi kaukoheittäjä, mutta hän saattaa olla koko EM-turnauksen vaarallisin pelaaja pallon kanssa nopeissa hyökkäyksissä. Saksan siirtymähyökkäysten huolellinen pysäyttäminen tarvittaessa taktisin virhein onkin Suomelle äärimmäisen tärkeää.

– Saksa on tilastojen perusteella turnauksen paras joukkue juoksemaan. Puolustuksen pelisuunnitelman ykkösjuttu on se, miten heidät saadaan siinä pysähtymään, Rannikko sanoo.

Toiseen suuntaan Suomi haluaa hyödyntää Schröderin taipumuksen lönkötellä alas ja juosta Saksan pelinjohtajaa vastaan.

Dennis Schröder on Saksan NBA-tähti ja pelin sielu.
Dennis Schröder on Saksan NBA-tähti ja pelin sielu.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Lauri Markkanen jäi edellisessä Saksa-ottelussa 11 pisteeseen pelitilanneheittotarkkuudella 4/15. Häntä vartioivat Wagner ja Isaac Bonga, molemmat ulottuvia ja hyvin liikkuvia laitapelaajia.

– Saksa teki sen valinnan, etteivät he auttaneet Laurista palloscreenitilanteissa yhtään. He varmasti jatkavat samalla tavalla, jolloin voi olla, ettei Laurin tarvitse koskea palloon lainkaan heittopaikan luomiseksi, Rannikko ennakoi.

Saksan EM-kisareissuun on mahtanut pari ikävää yllätystä. Päävalmentaja Alex Mumbru joutui Tampereella sairaalahoitoon haimatulehduksen vuoksi ja joukkuetta johtaa kisojen loppuun asti serbialainen apuvalmentaja Alan Ibrahimagic.

Saksan kokoonpanosta puuttuu maan kolme kärkisentteriä. Aloitusviisikon keskushyökkääjä Johannes Voigtmann joutui polvileikkaukseen kahden alkulohkopelin jälkeen, ja Moritz Wagner kuntouttaa edelleen viime vuoden lopulla vaurioitunutta polvensa eturistisidettä. Oklahoma Cityssä NBA-mestaruuden kesällä voittanut Isaiah Hartenstein ei puolestaan ole viime vuosina ollut mukana maajoukkueessa.

Kolmen noin 210-senttisen keskushyökkääjän puuttuminen näkyy siinä, että Saksa aloittaa lyhyellä viisikolla, jonka korinaluspelaaja on 203-senttinen Daniel Theis.

– He ovat nyt lyhyempiä mutta urheilullisempia ja liikkuvampia, Rannikko sanoo.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä