Ouluhallissa kisattiin vuoden ensimmäisessä dronelennätyksen maailmancupissa.
Värivalojen keilat halkovat usvaista ja hämärää Ouluhallin ilmaa, konemusiikki soi. Ilman halki suhahtelee kovaäänisiä tulikärpäsiä, jotka hehkuvat eri väreissä.
Nämä tulikärpäset kuitenkin lentelevät parhaimmillaan yli 200 kilometriä tunnissa, ja niiden ohjastajat istuvat siistissä rivissä toimistotuoleissa lasit kasvoillaan.
Kyseessä on perjantaina 8.3. kisattu Race of Drones Oulu, vuoden ensimmäinen dronelennätyksen maailmancup, johon osallistui 40 kilpailijaa kahdeksasta maasta eri puolilta Eurooppaa.
Lajin perusperiaatte on helppo ymmärtää. Kilpailijat kisaavat siitä, kuka pääsee radan dronellaan nopeimmin läpi. He ohjaavat droneja radan sivusta kasvoillaan lasit, joilla näkyy droneen asennetun kameran näkymä.
Kilpailijoita kahdeksasta maasta
Laji kasvattaa nopeasti suosiotaan. Viime vuoden maailmancupiin osallistui 669 pilottia 41 maasta, edellisvuonna 435 pilottia 37 maasta.
Oulun tapahtumassa oli kilpailijoita Suomen lisäksi Ruotsista, Ranskasta, Norjasta, Latviasta, Virosta, Italiasta ja Tanskasta. Yksi heistä oli porilainen Anders Homm.
Hänen kisansa oli perjantaina iltapäivällä jo ohi.
– Hieman meni penkin alle. Teknisiä virheitä tuli paljon. Illalla menemme varmaan vain lentämään yhdessä ja nauttimaan siitä, että ollaan Oulussa, hän harmittelee.
"Koptereissa kiehtoo kehittyvä tekniikka"
Homm osti ensimmäisen dronen valmistuessaan lukiosta vuonna 2015, mutta kiinnostus lentämistä kohtaan on elänyt paljon pidempään. Ensimmäisen radio-ohjattavan lennokkinsa hän sai 9-vuotiaana.
Hän sanoo, että koptereissa kiehtoo niiden tekniikka.
– Ne ovat kehittyneet aivan hurjasti ja kehittyvät koko ajan. On jännä nähdä, mihin ne ovat menossa, kun mahdollisuudet niiden käyttöön ovat rajattomat.
Lisäksi droneilla lentäminen antaa mahdollisuuden nauttia vauhdin hurmasta vailla pelkoa siitä, että kolahtaessa kävisi itselle pahasti.
– Voit lentää turvallisesti sata kilometriä tunnissa puiden välissä ja kuvata asioita, joita ei muuten näkisi millään. Kilpailuradoissa hienoa on se, että rata on kolmiulotteinen, Homm sanoo.