Kärpistä Pohjois-Amerikan ammattilaisjäille siirtynyt Joonas Donskoi avasi maalitilinsä NHL-jääkiekon avausottelussaan. Donskoi viimeisteli San Joselle 5–1-johtomaalin Los Angelesia vastaan kolmannen erän alussa. Hän ohjasi kaukalon päädystä kimmonneen kiekon maaliin.
San Jose vei jäähyjen rikkoman ottelun 5–1.
Donskoi, 23, pelasi 9.42 minuuttia ykkösketjussa kokeneiden Joe Thorntonin ja Joe Pavelskin kanssa. Maalin ja kaksi syöttöpistettä kerännyt Pavelski on San Josen uusi kapteeni, joka valittiin ottelun ykköstähdeksi. Hän ja Thornton urakoivat paljon ylivoimalla, ja 1+1 tehot kerännyt Thornton valittiin ottelun kakkostähdeksi.
San Jose voitti kauden avausottelun kuudennen kerran peräkkäin. Joukkueella oli maalissa uusi ykkösvahti Martin Jones, joka pelasi entisiä seurakavereitaan vastaan. Jones torjui 19/20 laukausta.
Los Angeles yllätti Jonesin avauserässä ajassa 1.49, mutta avausmaalin jälkeen ottelua hallitsi San Jose.