British Airways kamppailee tietojärjestelmäongelmien kanssa. Yhtiön lennoissa oli maanantaina häiriöitä jo kolmantena peräkkäisenä päivänä, koska tietojärjestelmät olivat kaatuneet.
Ammattiliittojen mukana ongelmien taustalla on it-palveluiden ulkoistaminen Intiaan.
Yhtiö pyrki lentämään kaikki kaukolentonsa suunnitelmien mukaan. Maanantaina British Airways lensi kaikki vuoronsa Lontoon toiselta lentokentältä Gatwickista. Viikonlopun aikana yhtiö perui satoja lentoja ympäri maailmaa.
Maanantaina ongelmat näyttivät helpottavan. Yhtiö oli maanantaina iltapäivällä Suomen aikaa perunut 14 lentoa, joiden piti lähteä Heatrow'lta samana päivänä.
Ongelmat ovat vaikuttaneet tuhansien ihmisten lentoihin. Yhtiö sanoi, että ongelmien syynä on vika virranjakelussa, mutta ei antanut tarkempia tietoja.