Jalkapallon Englannin Valioliigan nousijaseura Bournemouth antoi potkut päävalmentajalleen Scott Parkerille vain neljän sarjakierroksen jälkeen. Bournemouthin seurajohdon mitta tuli täyteen, kun joukkue kärsi lauantaina vieraskentällä 0–9-rökäletappion Liverpoolille.
Parkerin puolustukseksi on todettava, että nousijaryhmän sarjaohjelma on ollut todella haastava. Ennen Liverpool-nöyryytystä joukkue taipui Arsenalille 0–3 ja Manchester Citylle 0–4. Täysi katastrofi Bournemouthin alkukausi ei ole ollut, sillä avauskierroksella joukkue kukisti Aston Villan 2–0.
Parker, 41, osoitti alkukaudella tyytymättömyytensä Bournemouthin seurajohtoa kohtaan, sillä nousijajoukkueen pelaajahankinnat jäivät vähäisiksi. Entinen keskikenttäpelaaja Parker valmensi ennen Bournemouth-pestiä Fulhamia.
Bournemouthin väliaikaisena päävalmentajana jatkaa Gary O'Neil. Joukkue kohtaa keskiviikkona Wolverhamptonin.