Bot­tak­sen autoon ruu­va­taan li­sä­pot­kua: "Näitä ke­hi­ty­so­sia on tosiaan kai­vat­tu"

Silverstone
Valtteri Bottaksen kausi Alfa Romeon ratissa alkoi mukavasti kahdeksannella sijalla, mutta sen jälkeen hän on saanut vain yhden MM-pisteen lisää Kanadan gp:stä.
Valtteri Bottaksen kausi Alfa Romeon ratissa alkoi mukavasti kahdeksannella sijalla, mutta sen jälkeen hän on saanut vain yhden MM-pisteen lisää Kanadan gp:stä.
Kuva: CHRISTIAN BRUNA

Valtteri Bottas odottaa Alfa Romeon kehitysosista lisävauhtia F1-tallin ajokkeihin. Osien vaikutus nähdään viikonvaihteessa, kun Silverstonen legendaarisella radalla ajetaan MM-sarjan kymmenes kilpailu Britannian gp.

Bottas toivoo, että uudet palikat palauttaisivat tallin autoihin kilpailukyvyn, jolla hän pääsi kauden avaukseen Bahrainissa maaliskuun alussa. Bottaksen kausi alkoi mukavasti kahdeksannella sijalla, mutta sen jälkeen hän on saanut vain yhden MM-pisteen lisää Kanadan gp:stä.

– Näitä kehitysosia on tosiaan kaivattu. Tehtaalla on työskennelty kaikin voimin, jotta niitä on saatu tähän kilpailuun täydet sarjat ja tallin molempiin autoihin, Bottas kertoi torstaina Silverstonessa.

– Meiltä on puuttunut vauhtia. Pistesijat eivät oikein olleet enää ulottuvillamme, mutta toivottavasti saamme nyt lisää vauhtia.

Haave kahdesta pistesijasta

Tallissa kaikille on ollut selvää, mistä menestys kiikastaa.

– Muutoksilla pyritään parantamaan vauhtia nopeissa mutkissa, joten voi olla erityisen mielenkiintoista saada osat juuri tähän kilpailuun, Bottas viittasi Silverstonen vauhdikkaaseen rataan.

Bottas ja kiinalainen tallitoveri Zhou Guanyu ovat MM-sarjassa sijoilla 15 ja 16. Bottaksella on viisi MM-pistettä ja tallitoverilla neljä kahdesta yhdeksännestä sijasta.

– Olisi paras mahdollinen tulos tälle viikonlopulle, jos saisimme molemmat autot pisteille. Se olisi tässä vaiheessa parasta, mitä voimme toivoa, joten se on nyt tavoitteena, Bottas jatkoi.

MM-sarjan kärjessä on Red Bullin kaksinkertainen maailmanmestari Max Verstappen. Hollantilainen tavoittelee kilpailussa kuudetta perättäistä osakilpailuvoittoa. Pahin uhkaaja lienee jälleen meksikolainen tallitoveri Sergio Perez, jolla on kauden kilpailuista kaksi voittoa.

Sarjan muut kilpatallit ovat edelleen vailla voittoa tällä kaudella.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä