Ben­fi­cas­sa maaleja mät­tä­nyt Darwin Nunez siirtyy Li­ver­poo­liin jät­ti­sum­mal­la

Lissabon

Portugalin jalkapalloliigassa väkevän kauden pelannut uruguaylaishyökkääjä Darwin Nunez siirtyy Benficasta Valioliigan ykkösseuroihin kuuluvaan Liverpooliin. Benfica kertoi maanantaina, että Nunezin alustava siirtohinta on 75 miljoonaa euroa.

Siirtosumma voi nousta 100 miljoonaan euroon, jolloin Nunezista tulisi Liverpoolin seurahistorian kallein hankinta. Liverpool pulitti toppari Virgil van Dijkistä Southamptonille 75 miljoonaa puntaa (noin 87,7 miljoonaa euroa) vuonna 2018.

Ensi viikolla 23 vuotta täyttävä Nunez iski päättyneellä kaudella Benficalle 26 maalia 28 liigaottelussa. Liverpoolin ja Nunezin sopimus on mediatietojen mukaan kuuden vuoden pituinen.

Liverpoolin tehokas hyökkäyspaletti on muuttumassa tulevaksi kaudeksi. Saksalaisjätti Bayern München jahtaa Sadio Manea, mutta Liverpool on hylännyt baijerilaisseuran tarjoukset senegalilaishyökkääjästä.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä