Baas, Da­vi­di­la ja Peura nuorten PM-ki­soi­hin Norjaan

Mette Baas osallistuu sekä henkilökohtaiseen kisaan että viestiin.
Mette Baas osallistuu sekä henkilökohtaiseen kisaan että viestiin.
Kuva: Jussi Leinonen

Veitsiluodon Kisaveikkojen Mette Baas, Lapin Lukon Aaro Davidila ja Tervolan Terävän Maria Peura edustavat Suomea tulevana viikonloppuna Norjan Kristiansandissa käytävissä yleisurheilun 19-vuotiaiden Pohjoismaisessa mestaruuskilpailussa ja nelimaaottelussa.

Davidila ja Peura osallistuvat kolmiloikkaan, ja Baas on mukana 400 metrillä sekä pitkässä viestissä.

Aaro Davidila on kolmiloikan edustaja.
Aaro Davidila on kolmiloikan edustaja.
Kuva: Jussi Leinonen

Joukkueenjohtaja Tommi Evilä odottaa vahvaa taistelua Suomen joukkueelta.

– Hienoa, että nuorilla on vielä mahdollisuus mittauttaa tasoaan skandinaavisessa yleisurheiluperheessä, vaikka osa joukkueen urheilijoista oli mukana jo heinäkuussa Boråsin 19-vuotiaiden EM-kisoissa. Nyt on tarjolla hyvä kilpailu Etelä-Norjassa. Mennään otetaan paikka haltuun, Evilä sanoo.

Joukkueessa ovat mukana muiden muassa Topias Laine, joka teki keihäänheiton 18-vuotiaiden maailman kärkituloksen 76,98 maanantaina Helsingissä, 19-vuotiaiden EM-kisojen korkeushypyn pronssimitalisti Arttu Mattila, Boråsin kisojen 3000 metrin esteiden viitonen Eemil Helander, naisten 3000 metrin nelonen Nathalie Blomqvist sekä muita yleisurheilun kotimaisia kärkinimiä kuten Norjassa korkeushyppyyn ja 100 metrin aitoihin osallistuva Jessica Kähärä, seiväshyppääjä Saga Andersson ja pikajuoksuja Samuel Purola.

– Luvassa on tasainen kilpailu. Marginaalit ovat pienet, joten kaksi tai useamman lajin kisoissa urakoivat ovat kaikki tärkeässä roolissa. Tavoitteena on, että jokainen sijoittuisi mahdollisimman hyvin lähtökohtiinsa nähden ja, että tulisi lajivoittoja, Evilä sanoo.

Moniottelija Maria Peura on edustajana kolmiloikassa.
Moniottelija Maria Peura on edustajana kolmiloikassa.
Kuva: Jussi Leinonen

Suomen joukkue nelimaaotteluun:

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut seuraavan joukkueen nuorten Pohjoismaiseen mestaruuskilpailuun ja nelimaaotteluun, joka kilpaillaan Norjan Kristiansandissa 17.-18. elokuuta:

Miehet (19-v.):

100m: Samuel Purola OulPy, Jesse Väyrynen JyväskKU

200m: Tommi Mäkinen HKV, Lassi Kaukonen HKV

400m: Tommi Mäkinen HKV, Asseri Välimäki NoormNo

800m: Elias Tuominen NaantLöy, Niko Viljola HKV

1500m: Eemil Helander JyväskKU, Niklas Heikkilä KuusUS

5000m: Mika Kotiranta JoensKa, Eemil Helander JyväskKU

110 m aj.: Juuso Peltola JyväskKU, Eero Ilomäki HIFK

400 m aj.: Kalle Stylman LiedPa, Eero Ilomäki HIFK

3000 m ej.: Walte Hautala LahdA, Samuel Auvinen JoensKa

Korkeus: Arttu Mattila ÄänekU, Daniel Kosonen TampPy

Seiväs: Juuso Toivonen ÄhtU, Jami Siira TampPy

Pituus: Juho Nieminen JyväskKU, Jimi Nukala VasaIS

Kolmiloikka: Juho Nieminen JyväskKU, Aaro Davidila LapLu

Kuula: Vesa Leveelahti VirtU, Aaro Leinonen RymSoi

Kiekko: Aaro Leinonen RymSoi, Antti Pränni TFEspoo

Moukari: Oskari Lahtinen NoormNo, Juhana Karjanlahti AlajA

Keihäs: Topias Laine HKV, Teemu Narvi KanksLei

5000 m kävely: Lauri Joukas YlänKi, Jerry Jokinen NaantLöy

4×100 m: Samuel Purola OulPy, Jesse Väyrynen JyväskKU, Lasse Hämelahti JanJa, Juuso Peltola JyväskKU.

4×400 m: Tommi Mäkinen HKV, Asseri Välimäki NoormNo, Heikki Äijälä NousSu, Kalle Stylman LiedPa.

Naiset (19-v.):

100 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi

200 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi

400 m: Malva Nylund VasaIS, Mette Baas VeitsilKV

800 m: Nathalie Blomqvist IKFalken, Reetta Joronen SavonlRie

1500 m: Nathalie Blomqvist IKFalken, Reetta Joronen SavonlRie

3000 m: Lumi Laitinen OulPy, Sini Tirri ToijVau

100 m aj.: Saara Keskitalo EspTa, Jessica Kähärä MikkKV

400 m aj.: Frida Hämäläinen TampPy, Elin Mickos IFSibboV

3000 m ej.: Salla Laukkanen LahdA, Silja Rönkä LahdA

Korkeus: Jessica Kähärä MikkKV, Emma Nyman IFKraft

Seiväs: Kiia Jullenmaa PorinYU, Saga Andersson EsboIF

Pituus: Oona Nieminen JyväskKU, Oona Hietala TampPy

Kolmiloikka: Oona Hietala TampPy, Maria Peura TervTe

Kuula: Kaisu Eskelinen MaanMa, Emilia Kangas SeinäjSU

Kiekko: Silja Ahonen ParkU, Sanni Kuparinen JanJa

Moukari: Sara Killinen LapVi, Julia Kivinen KaustPV

Keihäs: Julia Valtanen RaumU, Minna Hollanti GamlakIF

5000 m kävely: Peppi Ahponen PyhäsU, Heta Veikkola LapVi

4 x 100 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi, Pirkitta Marjanen PorinYU, Saara Keskitalo EspTa

4×400 m: Malva Nylund VasaIS, Mette Baas VeitsilKV, Elin Mickos IFSibboV, Frida Hämäläinen TampPy.