Aurinko paistoi ja Rau­ta­mal­ja kohosi kor­keuk­siin – ro­va­nie­me­läi­nen jenk­ki­fu­tis­kau­si päättyi rie­muk­kais­sa tun­nel­mis­sa

Rovaniemi Nordmen kukisti kihelmöivässä 2-divisioonan finaalissa Kotka Eaglesin. Rovaniemeläisillä on mahdollisuus nousta 1-divisioonaan, mutta juhlahumun keskellä sitä ei vielä mietitty.

Nordmenin pelaajat saivat vuorotellen kohottaa Rautamaljaa kohti taivasta. Nostovuorossa Aleksejs Grinevics.
Nordmenin pelaajat saivat vuorotellen kohottaa Rautamaljaa kohti taivasta. Nostovuorossa Aleksejs Grinevics.
Kuva: Jussi Leinonen

Kaikki sujui käsikirjoituksen mukaan lauantaina Susivoudin tekonurmella, Rovaniemellä. Jopa säiden herra antoi oman jälkensä käsikirjoitukseen, kun aurinko porotti täydeltä taivaalta kolean kesän kääntyessä hiljalleen syksyyn.

Susivoudissa kohtasivat 500 katsojan hurratessa Rovaniemen Nordmen ja Kotka Eagles amerikkalaisen jalkapallon miesten 2-divisioonan loppuottelussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä