Atte Ohtamaa sai synt­tä­ri­lah­jak­si KHL-pes­tin

Nur-Sultan

Puolustaja Atte Ohtamaa edustaa jatkossa KHL-seura Barys Nur-Sultania. Viime keväänä maailmanmestaruuden saavuttanut Ohtamaa pelasi alkukauden Sveitsin liigan Luganossa ja siirtyy Nur-Sultaniin huhtikuun loppuun asti kestävällä sopimuksella.

Keskiviikkona 32 vuotta täyttävällä Ohtamaalla on kevääseen 2023 ulottuva sopimus Oulun Kärppien kanssa, mutta sopimuksessa on optio, joka mahdollistaa ulkomailla pelaamisen.

KHL ei ole vieras sarja Ohtamaalle, koska hän on aiemmin kiekkoillut Ak Bars Kazanissa ja voitti venäläisjoukkueessa KHL:n mestaruuden 2018.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä