Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Tuulivoima: Itä-Lap­piin voi nousta maan suurin tuu­li­puis­to, jos tut­ka­on­gel­miin löytyy rat­kai­su

Kolumni: Et voi tietää, mil­lai­nen toisen tarina ko­ko­nai­suu­des­saan on

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Asutko Ro­va­nie­men kol­man­nes­sa kau­pun­gi­no­sas­sa? – Sinut on haas­tat­tu mukaan kau­nis­ta­maan kau­pun­gin­osaa joulun alla

-
Kuva: Katja Lehto

Voisiko Rovaniemen kolmas kaupunginosa keskustan ja Korkalovaaran välissä olla Suomen kaunein kaupunginosa?

Tällaisen haasteen heittää alueen asukkaille Kolmannen kaupunginosan asukasyhdistys. Asuinaluetta voi tehdä viihtyisämmäksi esimerkiksi lumiveistoksin, ikkunamaalauksin tai vaikkapa jouluvaloin. Kohteena voi olla oma piha tai vaikkapa puisto.

Haasteeseen voi osallistua ottamalla kuvan kaunistuksesta ja lataamalla sen Instagramiin tai Facebookiin aihetunnistella #kaunisrovaniemi.

Kuvan voi lähettää myös yhdistykselle sähköpostilla osoitteeseen rovaniemen3.asukasyhdistys@gmail.com.

Asukasyhdistyksen hallitus valitsee töistä kolme palkittavaksi. Kilpailuaikaa on 15. joulukuuta asti.

Kilpailukuvia julkaistaan yhdistyksen sosiaalisen median tileillä.