Aseiden pois­ve­to Itä-Uk­rai­nan pus­ku­ri­vyö­hyk­keel­tä alkoi

Sisällissodan osapuolet aloittivat lauantaina kevyiden aseiden poisvetämisen ainakin osasta puskurivyöhykettä Itä-Ukrainassa. Luhanskin separatistit aloittivat aseiden siirtämisen, mutta Donetskin alueella separatistit sanoivat odottavansa lokakuun puoliväliin ja katsovansa, pitääkö tulitauko.

Separatisteilla ja Ukrainan armeijalla on 40 päivää aikaa vetää sekä tankit että aseet pois alueelta. Aseet on vedettävä vähintään 15 kilometrin päähän Minskin rauhansopimuksessa määritellystä, niin sanotusta kontaktilinjasta.

Osapuolten väliset yhteenotot ovat lähes loppuneet viime viikkoina ja tulitauko on pitänyt.

Venäjän, Ranskan, Saksan ja Ukrainan johtajat neuvottelivat perjantaina Pariisissa Ukrainan tilanteesta. Kokouksen jälkeen Ranska ilmoitti, ettei separatistialueiden vaaleja tulla pitämään tänä vuonna, vaikka rauhansopimus niin edellyttäisi.

Ilmoita asiavirheestä