Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ar­pe­las­sa tilat pal­ve­lu­ko­dil­le

Luin Lounais-Lapista Nestoripalvelukodin tilaongelmista. Arpelassa Palvelukoti Rauhala on ollut tyhjillään jo toista vuotta.

Ollaan naapuri Martin kanssa rakennettu 30 vuotta, viimeksi asuntoja Arpelaan. Keksittiin, että tehdään vanhainkoti, tulisi loppusijoituspaikka meillekin, oltiin jo seitsemänkymppisiä. Silloin puhuttiin paljon yhteisistä tiloista ja aktiivisesta asumisesta.

Martin arkkitehtiminiän toimisto oli suunnitellut monta palvelutaloa. Hän teki piirustukset ja rakennettiin parhaan tietämyksen mukaan. Oli vaativa rakennus. Tuli kalliimmaksi ja oli työläämpi kuin arvasin. Saatiin se valmiiksi 2013.

Arpela on torniolainen kylä.
Arpela on torniolainen kylä.
Kuva: Nina Susi

Talolle piti olla tilaus Tornion vanhustenhuollossa. Tilanne muuttui Attendon ja Karungin palvelukoti Hopearannan tilanteen vuoksi. Taloa ei tarvittukaan. Se oli tyhjänä neljä vuotta. Onneksi oli työ. Sain pidettyä ikkunat sulana.

Vuonna 2017 kaupunki otti talon käyttöön. Taloudellisesti peli oli menetetty. Olisi tarvittu 27 vuoden vuokratulot ilman vahinkoja, että olisi tullut maksetuksi. Vaadittu springlaus teki vielä kaksi lisävuotta. Ei riittäisi minun ikä ja perinnöksi jäisi velkaa. Asukkaat olivat kylältä, toisilleen tuttuja ja tuntui, että kaikki olivat tyytyväisiä.

Viime vuonna talo oli tyhjänä. Hyvinvointialueella ei ollut tiloille käyttöä omana toimintana. Yhteisöllinen asuminen ja ympärivuorokautinen palveluasuminen olisivat mahdollisia yksityisesti hoidettuna.

Tarvitaan vastuuhenkilö työsuhteeseen tai yrittäjänä. Kuka alkaa kaveriksi? Pannaan toiminta pystyyn, Arpela on hyvä paikka palvelutalo Rauhalalle ja tuleville asukkaille.

Ikävämpi vaihtoehto minulle on tyhjä talo. Eläke ei riitä sen lämmitykseen. Ottaisiko joku töihin, kokemusta on 70 vuotta? Selkäleikkauksen jälkeen pääsen taas kävelemäänkin.

Jouko Paakkolanvaara