Tilaajille

Ari Luusua hiihti har­vi­nais­ta herkkua Po­siol­la – Ro­va­nie­me­läi­nen voitti en­sim­mäis­tä kertaa Pen­tik-hiih­dot

Posiolainen Heli Heiskanen ilmoittaa uran jatkosuunnitelmista toukokuussa.

Rovaniemeläinen Ari Luusua sauvoi harvinaista herkkua kansallisissa Pentik-hiihdoissa (v) sunnuntaina Posiolla.

– Tämä oli ensimmäinen yleisen sarjan voittoni Pentik-hiihdoissa. Myöhäinen ajankohta ja vapaan hiihtotapa ovat vaikuttaneet siihen, etten ole käynyt näissä vuoden 2017 jälkeen. Joskus nuorempana Posion kisat olivat aina ohjelmassa, auringon kanssa kilpaa hymyillyt Luusua muisteli.

Tänä talvena lopullisen läpimurron maratonmatkojen kansainväliseen hiihtokärkeen tehnyt Luusua on sivakoinut pääasiassa Ski Classicsin tasatyöntökisoja, mutta Posiolla mies etsi alleen luistelusukset.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä