kolumni: Päät­tää­kö kau­pun­ki vai mat­kai­lu­bis­nes siitä, montako ho­tel­lia Ro­va­nie­men kes­kus­taan mahtuu?

Lapin Kansa Live: Vuoden suurin voi­mis­te­lu­ta­pah­tu­ma käyn­nis­tyy toden teolla per­jan­tai­aa­mu­na – seuraa Voi­mis­te­lu­päi­vien lä­he­tyk­siä suorana täältä

pääkirjoitus: Orpon hal­li­tuk­sen esteet ovat kaa­tu­neet yksi toi­sen­sa jälkeen ja ohjelma on viittä vaille valmis – var­si­nai­nen kes­tä­vyys­tes­ti on silti edessä päin

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Arctic Triath­lon me­nes­tyi Tal­lin­nan Iron­ma­nis­sa

Rovaniemeläisen Arctic Triathlonin urheilijat menestyivät hyvin täysmatkojen

(uinti 3,8 km, pyöräily 180 km, juoksu 42,1 km) Tallinnan Ironman -kisoissa Virossa.

Arctic Triathlonista oli mukana neljä edustajaa ja kaikki onnistuivat ensimmäisessä täysmatkojen urakassaan. Kilpailijoita oli täysmatkoilla  vajaat 700 ja puolimatkalla 1000.

N65-69 -sarjassa Ruotsin Hedenäsetissä asuva Aila Jaako-Hallqvist voitti sarjansa ajalla 14.32.34. Aila Jaako on ylitorniolaista urheilijasukua, sillä hänen sisarensa Meeri Bodelid hiihti Ruotsin väreissä olympialaisissa ja MM-kisoissa sekä on ensimmäinen Vaasa-hiihdon voittanut nainen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.