Oppositiopuolueista ainakin sdp, vasemmistoliitto ja vihreät pitävät ansiosidonnaisen työttömyysturvan lyhentämistä vääränä keinona kannustaa ihmisiä työnhakuun. Hallitus on leikkaamassa ansiosidonnaisen kestosta, koska tavoitteena on säästää 200 miljoonaa euroa kuluja. Lisäksi nykyistä 500 päivän ansiosidonnaista työttömyysturvaa pidetään työtöntä passivoivana.
Sunnuntain Helsingin Sanomien mukaan työttömyysturvan kestoa oltaisiin lyhentämässä 100 päivällä eli 400 päivään.
Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto muistuttaa, että jo nyt alle 3 vuoden työhistorian jälkeen työttömäksi joutuneilla ansiosidonnaisen kesto on 400 päivää.
- He ovat pätkätyöläisiä, nuoria ja vasta työmarkkinoille pyrkiviä. Jos ansiosidonnaista työttömyysturvaa lyhennetään, niin silloin ei ainakaan saa lyhentää tukiaikaa niiltä, joilla se on jo nyt 400 päivää.
Alanko-Kahiluodon mukaan ansiosidonnaisen pituus ei ole työllistymisen jarru, vaan työttömyysturvaa pitäisi muuttaa eri tavalla kannustavammaksi.
- Työttömyysturvan rakenteellisia esteitä työllistymiseen pitäisi purkaa. Nyt ansiosidonnaisella tai työttömyysrahalla kouluttautuminen ja opiskelu ei ole likikään aina mahdollista. Työttömyysturvasta pitäisi poistaa uudelleen kouluttautumisen esteet, niin että työtön voisi omalla aktiivisuudellaan parantaa uudelleen työllistymistä.
- Samoin olisi tärkeää, että ansiosidonnaisella voisi yrittää työllistää itsensä. Esimerkiksi ansiosidonnaista voisi käyttää starttirahan tapaan. Eli työtön voisi kokeilla itsensä työllistämistä yrittäjätyyppisesti tai muuten.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtajan Aino-Kaisa Pekosen mielestä hallitus on säästämässä väärästä kohteesta.
- Tämä on työttömäksi joutuneen ihmisen nöyryytystä erityisesti näin huonossa työllisyystilanteessa, kun työpaikkoja ei ole. Tämä heikentää työttömien toimeentuloa ja ajaa ihmisiä entistä enemmän toimeentulotuen pariin. En näe, että siitä siksi säästöjä syntyy.
Pekonen muistuttaa, että vasemmistoliitto esitti jo ennen vaaleja leikkausten sijaan velkaelvytystä.
- Suomessa vieraillut taloustieteen nobelisti Joseph Stiglitz esitti samaa. Koko ajan puhumme leikkauksista, jotka heikentävät ostovoimaa entisestään. Meillä pitäisi olla aivan erilainen suunta.
Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan ansiosidonnaisen leikkaus ei tuo yhtään uutta työpaikkaa Suomeen.
- Irtisanomiset ovat kiihtyneet ja koskettavat yhä useampia. Ihmisten tulot putoavat jo nyt irtisanomisen jälkeen puoleen entisestä. Hallituksen suunnitelma näiden ihmisten työttömyysturvan leikkaamiseksi, samalla kun heidän mahdollisuuksiaan päästä takaisin työmarkkinoille heikennetään työllisyysmäärärahojen leikkauksella, on kohtuuton temppu.
Lindtmanin mukaan leikkaamisen sijaan tarvitaan laajempi työttömyysturvareformi, jossa keskeistä on työttömyysturvaan käytettävän rahan saaminen aktiivikäyttöön esimerkiksi työnantajalle maksettavana palkkatukena.
- Toisena elementtinä on työllisyyden hoidon siirtäminen lähemmäs ihmistä kuntiin, kuten esimerkiksi kymmenen suurinta kaupunkia on esittänyt. Tällaisen reformilla ihmiset työllistyisivät helpommin ja samalla saataisiin säästöjä työttömyysturvamenoihin leikkausten sijaan.