Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Tuulivoima: Itä-Lap­piin voi nousta maan suurin tuu­li­puis­to, jos tut­ka­on­gel­miin löytyy rat­kai­su

Kysely: Oletko kokenut tai to­dis­ta­nut häi­rin­tää ur­hei­lus­sa?

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Anni Salmela ja Oili Ho­lo­pai­nen Ramsaun mc-ras­teil­le

Suomen joukkue hiihtosuunnistuksen maailmancupin avauskierrokselle on valittu. Avauskierroksella kilpaillaan kolme kisastarttia Itävallan Ramsaussa 9.-11.1.

Hiihtosuunnistusmaajoukkueen päävalmentaja Tapani Partanen on nimennyt joukkueeseen runsaasti maailmancupin ensikertalaisia.

– Viime kauden MM-kotikisojen jälkeen oli tiedossa, että maajoukkueeseen tulee sukupolvenvaihdos ja nyt valittu joukkue vahvistaa sen todeksi. Noin puolet joukkueeseen valituista urheilijoista on ensikertalaisia tällä tasolla. Etenkin naisten joukkue on uudistunut todella rajusti, ja nuoret urheilijat pääsevät nyt hakemaan kokemusta kilpailemisesta aikuisten tasolla. Alkukauden kilpailut kuitenkin osoittavat, että nuoret ovat ottaneet isoja kehitysaskeleita ja odotan mielenkiinnolla mihin he pystyvät.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.