Anneli Auerin oi­keus­pii­na saattaa päättyä

Korkein oikeus kertoo perjantaina, ottaako se Ulvilan murhajutun käsiteltäväkseen. Ratkaisu on tulossa aamulla kello kahdeksan jälkeen.

Hovioikeus katsoi helmikuussa, että Anneli Auer on syytön miehensä murhaan. Käräjäoikeus oli aiemmin pitänyt Aueria syyllisenä.

Syyttäjät ja osa Auerin lapsista sekä yksi uhrin omainen ovat hakeneet valituslupaa hovioikeuden tuomioon korkeimmasta oikeudesta. Jos valituslupaa ei myönnetä, hovioikeuden vapauttava päätös jää voimaan.

Ulvilan murhajuttu on jo toisella oikeuskierroksella. Myös edellisellä kerralla Auer katsottiin käräjillä syylliseksi ja hovioikeudessa syyttömäksi. Korkein oikeus kuitenkin palautti jutun takaisin lähtöruutuun, koska asiassa oli ilmennyt uusia todisteita. Käytännössä nämä uudet todisteet olivat Auerin lasten kertomuksia.

Anneli Auerin puoliso surmattiin perheen kotona Ulvilassa joulukuussa 2006. Ensimmäinen käräjäratkaisu henkirikosasiassa annettiin vuonna 2010.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä