Kalastus: Lo­hi­ke­sä Tor­nion­joel­la on alkanut – oletko saanut von­ka­leen, lähetä meille kuva

Katso kuvat: Suur­har­joi­tuk­set toivat Lappiin uusien liit­to­lais­ten tais­te­li­joi­ta

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Anne Kyl­lö­nen viihtyy kil­pa­la­duil­la edel­leen – ura jatkuu ainakin vuoden ja suun­ni­tel­mat ulot­tu­vat jopa 2025 MM-ki­soi­hin

Lahti
35-vuotiaan Anne Kyllösen ura jatkuu ja jatkuu.
35-vuotiaan Anne Kyllösen ura jatkuu ja jatkuu.
Kuva: KIMMO BRANDT

Suomea arvokisoissa vuodesta 2011 edustanut Anne Kyllönen vahvisti lauantaina Salpausselän kisoissa, että ura jatkuu ainakin ensi kauden. Itseään valmentavan Kyllösen suunnitelmat ulottuvat vielä pidemmälle.

– Jatkan ensi kauden ja suunnitelmat olen tehnyt kahdeksi vuodeksi, Kyllönen kertoi lauantain sprintin jälkeen.

Kyllönen on kilpaillut kahdet olympialaiset, ja hän saavutti Sotshin 2014 kisoissa olympiahopean Suomen viestijoukkueessa. MM-tasolla hän on edustanut Suomea seitsemissä kisoissa Oslon 2011 kisoista Planicaan tänä talvena.

Hiihdon seuraavat arvokisat järjestetään vuonna 2025 Norjan Trondheimissa.

Lahden sprintissä Kyllönen hiihti aika-ajossa 17:nneksi. Lopputuloksissa hän oli 28:s, kun hiihto ei kulkenut alkuerässä.

– Hiihdot olivat tosiaan eri paria. Odotin, että taistelisin tänään välieräpaikasta ja vielä verryttely ennen alkuerää tuntui hyvältä, Kyllönen ihmetteli.