Am­pu­ma­hiih­toon vaih­ta­nut maas­to­hiih­to­hir­mu Stina Nilsson ei sääs­te­le ruutia - vii­kos­sa jopa 1200 lau­kaus­ta

Oslo

Sprinttihiihdon olympiavoittaja, ruotsalainen Stina Nilsson yllätti maaliskuussa monet ilmoittamalla siirtyvänsä ampumahiihtäjäksi. Nilsson pääsi saman tien Ruotsin maajoukkueeseen mukaan, ja harjoittelu uuden uran alkumetreillä on ollut tiivistä. Niin vauhdikasta, että ampumahiihdon suurmaassa Norjassakin ihmetellään.

Norjalaislehti VG kertoi perjantaina, että Nilsson paukuttelee viikossa jopa 1 200 laukausta harjoitellessaan ampumista. Lukema on tuplasti sen, minkä miesten ampumahiihdon norjalaistähti Johannes Thingnes Bö parhaimmillaan ampuu viikossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä