Ame­rik­ka­lais­ko­neet len­si­vät 20 ki­lo­met­rin sy­vyy­teen Suomen alueel­le

Soini: Pahoittelua ja selitystä odotettiin, ja ne myös saatiin

Kaksi amerikkalaista C-17-kuljetuskonetta loukkasi Suomen ilmatilaa elokuussa, kertoo Rajavartiolaitos. Esitutkinnan mukaan koneet kävivät syvimmillään 20 kilometriä Suomen alueella. Koneet eivät kuitenkaan käyneet Ahvenanmaan demilitarisoidulla vyöhykkeellä.

Yhdysvallat pahoittelee tapahtunutta ilmatilan loukkausta. Maan Helsingin-suurlähetystö tiedotti tiistaina, että Yhdysvallat arvostaa vahvaa kahdenvälistä yhteistyötä Suomen kanssa.

Ulkoministeri Timo Soinin (ps.) mukaan ulkoministeriö on ollut yhteydessä Yhdysvaltoihin. Soinin mukaan kyseessä oli tavanomainen menettely, jossa tapaus ensin todetaan ja tutkitaan, minkä jälkeen ministeriö ottaa yhteyttä kyseiseen maahan ja pyytää selvitystä.

Hänen mukaansa Yhdysvalloilta odotettiin selitystä ja pahoittelua, ja nämä myös saatiin. Soini ei lähtenyt avaamaan tarkemmin, mistä tapauksessa näyttää olleen kyse.

Kuljetuskoneet olivat siirtolennolla Virosta Pohjois-Amerikkaan. Niiden lentosuunnitelmat kulkivat pitkin kansainvälistä lentoväylää, joka kulkee Suomen alueen kautta Hangon ja Ahvenanmaan välisellä merialueella.

Peräkkäin lentäneet koneet olivat kumpikin Suomen alueella noin kymmenen minuuttia. Molemmat alueloukkaukset tapahtuivat varttitunnin aikana.

Länsi-Suomen merivartioston apulaiskomentaja, komentaja Tomi Kivenjuuri kertoo, että valtion koneille olisi pitänyt hakea lupa tulla Suomen alueelle. Yhdysvallat ei ollut pyytänyt lupaa. Syytä tälle ei ole julkistettu.

- Valtion koneet vaativat luvan tulla toisen valtion alueelle. Jos lupaa ei ole, syyllistyy alueloukkaukseen, sanoo Kivenjuuri.

Suomen aluelennonjohto kiinnostui koneiden lentoreitistä jo ennen niiden saapumista Suomen ilmatilaan. Selvittelyn aikana koneet kuitenkin ehtivät jo lentää Suomen alueelle, eikä niitä pystytty enää reitittämään uudelleen.

Rajavartiolaitos kertoi tiistaina lopettaneensa tapauksen esitutkinnan kustannussyistä.

Esitutkinnan rajoittaminen kustannusperusteella on tyypillistä valtioiden välisissä alueloukkausjutuissa. Sakkotason jutun tutkintaan ei kannata panostaa, kun selvittäminen on kallista.

- Olisi ollut loputon tie selvittää asiaa valtioiden välillä, eikä se olisi ollut kustannustehokasta, Kivenjuuri kertoo.

Ilmoita asiavirheestä