Pyörätuolikelaaja Amanda Kotaja on elämänsä kovimmassa kunnossa. Lauantaina Sveitsin gp-kilpailuissa hän voitti naisten 100 metriä K54-luokassa ajalla 15,36.
Tulos merkitsi Kotajan nimissä olleeseen kahdeksan vuotta vanhaan Euroopan ennätykseen 0,26 sekunnin parannusta.
Kotaja ylsi pienimmän mahdollisen 0,01 sekunnin aikaeron päähän maailmanennätyksestä. ME:n haltija Yhdysvaltain Tatyana McFadden jäi Nottwilissa kolmanneksi.
– Kahdeksan vuoden odotus palkittiin, kun vihdoin rikoin 100 metrin ennätykseni. Aika jäi ainoastaan sadasosan maailmanennätyksestä. Tiesin, että olen ennätyskunnossa, mutta näin kova aika yllätti, Kotaja kertoi tiedotteessa.
Paralympiavoittaja Leo-Pekka Tähti voitti miesten K54-luokan 100 metriä ajalla 13,85. Hän on voittanut tänä vuonna jokaisen 100 metrin kisansa.