Tilaajille

Ala­kor­ka­lon koulu saa­te­taan joutua pur­ka­maan – vuotava putki valutti ra­ken­nuk­sen alle ton­neit­tain öljyä

Tilaliikelaitoksen johtajan mukaan koulurakennuksen purkaminen on yksi vaihtoehto. Sadan oppilaan koulu muuttaa joka tapauksessa evakkoon ensi syksynä.

Rovaniemen Alakorkalon koulun lämmitysjärjestelmän öljyvuoto voi johtaa koko koulurakennuksen purkamiseen. Syksyllä 2015 paljastunut öljyvahinko on osoittautunut niin laajaksi, että sen korjaaminen rakennusta purkamatta voi tulla liian kalliiksi.

- Mahdollista se on, että koulu joudutaan purkamaan, sanoo sivistyspalveluiden toimialajohtaja Antti Lassila .

Rovaniemen kaupungin tilaliikelaitoksen johtaja Pekka Latvala vahvistaa, että rakennuksen purkaminen on yksi vaihtoehto.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä