Vierasjoukkue AC Oulu nappasi jatkopaikan miesten jalkapalloliigan eurolopputurnauksessa pitkän kaavan kautta, kun se kukisti SJK:n rangaistuspotkukisassa. Oululaiset kohtaavat seuraavaksi Hongan, joka voitti Interin niin ikään rangaistuspotkukisassa ratkenneessa ottelussa.
Honka isännöi lauantaina AC Oulua, ja ottelun voittaja kohtaa eurolopputurnauksen kaksiosaisessa finaalissa VPS:n. Eurolopputurnauksen ykkönen saa paikan Konferenssiliigan karsinnoissa.
– Kuulostaa hyvältä, ilomielin lähden Espooseen, AC Oulun maajoukkuepelaaja Noah Pallas kommentoi Ruutu+:n haastattelussa tulevaa Honka-kamppailua.
AC Oulu siirtyi 12. peliminuutilla johtoon, kun Ashley Coffey pukkasi pallon kulmapotkutilanteessa verkon perukoille. SJK tuli nopeasti tasoihin Valentin Gascin laukauksella ja siirtyi hetkeä myöhemmin johtoon Jake Dunwoodyn pukkauksella. AC Oulu tuli toisella puoliajalla tasoihin Rasmus Karjalaisen rangaistuspotkulla.
Jatko-ottelussa ei maaleja nähty, joten rangaistuspotkukilpailuun edettiin 2–2-tilanteessa.
– Eka puoliaika oli meille haastava. Toiselle puoliajalle tulimme tosi hyvällä draivilla, Pallas sanoi.
Rangaistuspotkukilpailussa ainoa epäonnistuja oli SJK:n Tuomas Kaukua.
Honka päätti Interin kauden
Hongan kausi miesten jalkapalloliigassa jatkuu eurolopputurnauksen toiseen vaiheeseen, kun Inter kaatui Espoossa rangaistuspotkukisan päätteeksi maalein 4–2. Rangaistuspotkukisaan edettiin maalittomassa tilanteessa.
Honka saa seuraavaksi vastaansa SJK:n kaataneen AC Oulun.
Näiden voittaja kohtaa finaalissa VPS:n. Myös vuosi sitten Interin tie nousi pystyyn turnauksessa jo avauskierroksella. Aiemmin tällä kaudella Inter putosi rangaistuspotkukisan jälkeen Suomen cupista SalPaa vastaan ja liigacupista AC Oulua vastaan.
– En usko, että aiemmilla rangaistuspotkukisoilla oli merkitystä nyt, mutta parempia tuloksia niistä pitäisi saada. Kausi oli vuoristorataa, sen voi sanoa suoraan, Interin Mikael Almén mietti.
Katsojamääräksi ilmoitettiin vain 934 silmäparia. Rankkarikisassa osuneella ja uransa tähän syksyyn päättävällä Hongan Henri Aallolla ei ole kilpailusta vahvaa näkemystä suuntaan tai toiseen.
– Toivottavasti yleisö arvostaa, ja toivottavasti ihmiset katsoivat tätä vaikkapa Ruudun välityksellä. Lopettamispäätöksen olen tehnyt aikaa sitten, ja tällä hetkellä oma fiilis on neutraali, seuraa useiden kausien ajan edustanut pelaaja sanoi.