Kreikan Lesboksella kymmenkunta ihmistä loukkaantui ja yli sata otettiin kiinni maanantain vastaisena yönä syntyneen kahakan yhteydessä, kertoo kreikkalainen Kathimerini-lehti .
Kreikan poliisin mukaan Patrioottinen liike -niminen äärioikeistolainen ryhmittymä hyökkäsi Mytilinin keskusaukiolla mieltään osoittavia afganistanilaisia turvapaikanhakijoita vastaan. Noin 200 afganistanilaista oli protestoinut saaren keskustassa huonojen elinolosuhteidensa takia viiden päivän ajan.
"Poliisi puuttui liian myöhään"
Äärioikeistolaiset heittelivät pulloja afganistanilaisia kohti ja huusivat, että heidät pitäisi polttaa elävältä tai heittää mereen.
Tilanne kiihtyi entisestään vasemmistoaktivistien saavuttua tukemaan siirtolaisia. Poliisi hajotti väkijoukon kyynelkaasulla.
Kymmenkunta siirtolaista loukkaantui lievästi. Heitä hoidetaan sairaalassa.
Kirjeessä pääministeri Alexis Siprakselle ja maan oppositiojohtajille Lesboksen pormestari Spyros Galinos syyttää poliisia siitä, että se puuttui tilanteeseen liian myöhään.
Lesboksen saarella on tällä hetkellä noin 6 500 siirtolaista. Saaren siirtolaisleireillä on virallisesti tilaa vain 3 000 ihmiselle.