4- ja 7-vuo­tiaat lapset kuo­li­vat tu­li­pa­lon seu­rauk­se­na Ruot­sis­sa – poliisi epäilee tu­ho­polt­toa

Tukholmassa 4- ja 7-vuotiaat lapset ovat kuolleet omakotitalopalossa saamiinsa vakaviin vammoihin, kertoo Ruotsin poliisi. Palo sattui jo torstaina. 12 ihmistä vietiin sairaalaan, osa heistä vakavasti loukkaantuneena. Myös lasten vanhemmat loukkaantuivat palossa, mutta heidän tilastaan ei ole tietoa.

Talossa Bromman omakotitaloalueella asui kolme perhettä, ja osa asukkaista pakeni paloa ikkunan kautta.

Poliisi tutkii asiaa tuhopolttona, mutta syttymissyy ei ole vielä selvillä. Poliisin mukaan tekninen tutkinta ei ala, ennen kuin on varmaa, että taloon on turvallista mennä sisälle.

Naapurit yrittivät auttaa paloa paenneita ennen kuin pelastuslaitos ehti paikalle myöhään torstaina.

3-kerroksisen talon ylin kerros luhistui palossa kokonaan ja paloa oli sammuttamassa noin 30 palomiestä, kertoi Expressen . Vasta aamulla palo oli saatu hallintaan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä