Kulttuuri: Tor­nion­laak­son museon uudeksi joh­ta­jak­si Titta Kal­lio-Sep­pä

Ohje: Katso Lapin Kansan video: Näin teet ko­ro­na­vi­ruk­sen ko­ti­tes­tin oikein

Aluevaalien vaalikone: Katso sopiva ehdokas täältä

Suomi nimesi jouk­kueet Ruka Nor­di­ciin - katso nimet tästä

Iivo Niskanen on Suomen valtteja Rukan maailmancupin avauksessa.
Iivo Niskanen on Suomen valtteja Rukan maailmancupin avauksessa.
Kuva: Mikko Halvari

Pohjoismaisten lajien maailmancupien superviikonloppu lähestyy, kun maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn maailmancupit saadaan kaikki samalle areenalle Kuusamon Rukalle. Suomen joukkueet Ruka Nordiciin nimettiin maanantaina.

Suomi sai nimetä viikonlopun kilpailuihin niin naisissa kuin miehessä kuusi urheilijaa maajoukkueisiin, neljä urheilijaa kansalliseen ryhmään ja kaksi urheilijaa U23-kiintiöön. Sprintti- ja distanssijoukkueet nimetään erikseen.

Hiihto:

Sprinttijoukkueet:

Maajoukkue, naiset: Jasmi Joensuu, Anne Kyllönen, Katri Lylynperä, Johanna Matintalo, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski

Kansallinen ryhmä, naiset: Anni Alakoski, Vilma Nissinen, Maaret Pajunoja, Anni Kainulainen

Alle 23-vuotiaat: Tiia Olkkonen, Tuuli Raunio

Maajoukkue, miehet: Ristomatti Hakola, Lauri Lepistö, Niilo Moilanen, Joni Mäki, Verneri Suhonen, Lauri Vuorinen

Kansallinen ryhmä, miehet: Juuso Haarala, Miro Karppanen, Lauri Mannila, Wiljam Mattila

Alle 23-vuotiaat: Emil Liekari, Eero Rantala

Distanssijoukkueet:

Maajoukkue, naiset: Jasmi Joensuu, Anne Kyllönen, Katri Lylynperä, Johanna Matintalo, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski

Kansallinen ryhmä, naiset: Anni Alakoski, Katariina Lonka, Vilma Nissinen, Eveliina Piippo

Alle 23-vuotiaat: Josefiina Böök, Jasmin Kähärä

Maajoukkue, miehet: Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen, Lauri Lepistö, Remi Lindholm, Joni Mäki, Iivo Niskanen

Kansallinen ryhmä, miehet: Ville Ahonen, Juuso Haarala, Juuso Mäkelä, Lauri Vuorinen

Alle 23-vuotiaat: Arsi Ruuskanen, Alexander Ståhlberg

Mäkihyppy:

Miehet: Antti Aalto, Andreas Alamommo OH, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Niko Kytösaho, Eetu Meriläinen, Jarkko Määttä, Eetu Nousiainen, Arttu Pohjola

Mäkihypyn maailmancupissa kilpaillaan naisten osalta Venäjän Nizhny Tagilissa 25.-27.11. Naisten avauskilpailussa nähdään kolme suomalaishyppääjää: Susanna Forsström, Julia Kykkänen, Jenny RautionahoOH.

Yhdistetty:

Maajoukkue: Ilkka Herola, Leevi Mutru, Arttu Mäkiaho, Perttu Reponen

Kansallinen ryhmä: Waltteri Karhumaa OH, Otto Niittykoski, Rasmus Ähtävä.

Ruka Nordic

Ohjelma

TORSTAI 25.11.

17:00 Yhdistetty HS 142, varakilpailu

PERJANTAI 26.11

10.45 Yhdistetty koekierros, HS 142

11.00 Sprintin karsinta (N+M), maastohiihto

12.00 Yhdistetty mäkihyppy, HS 142

13.30 Maastohiihto, sprintti (N+M), finaalit

16.10 Yhdistetyn Gundersen, 5 km

18.10 Mäkihypyn karsinta, HS 142

LAUANTAI 27.11.

09.00 Yhdistetyn koekierros, HS 142

10.10 Yhdistetyn mäkiosuus, HS 142

11.15 Maastohiihto, 15 km miehet

14.30 Maastohiihto, 10 km naiset

16.15 Mäkihypyn koekierros, HS 142

16.30 Yhdistetyn Gundersen, 10 km

17.30 Mäkihyppy, HS 142

SUNNUNTAI 28.11.

09.00 Yhdistetyn koekierros, HS 142

10.10 Yhdistetty mäkihyppy, HS 142

11.20 Maastohiihto (takaa-ajo), 10 km naiset

13.30 Maastohiihto (takaa-ajo), 15 km miehet

15.30 Mäkihypyn karsinta, HS 142

16.05 Yhdistetyn Gundersen, 10km

17.15 Mäkihyppy, HS 142