Koronavirus: Kit­ti­lä­läi­seen hoi­va­ko­tiin vie­rai­lu­kiel­to, vi­ruk­sel­le voinut al­tis­tua Kit­ti­län Nes­teel­lä ja Levin kyl­py­läs­sä

Eläimet: Tor­nios­sa ka­don­nut­ta Paa­vo-koi­raa et­sit­tiin viisi päivää – lopulta Paavo löytyi, mutta louk­kaan­tu­nee­na

Lauan­tain tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Jannike Bäckström ja Anni Vuohijoki ottivat kaksoisvoiton 64-kiloisissa Kuusankosken SM-nostoissa. Kaksikko edustaa Rovaniemen Reipasta.
Jannike Bäckström ja Anni Vuohijoki ottivat kaksoisvoiton 64-kiloisissa Kuusankosken SM-nostoissa. Kaksikko edustaa Rovaniemen Reipasta.
Kuva: JAARLI PIRKKIÖ

Yleisurheilu

CLUJ-NAPOCA, ROMANIA:

EM-joukkuekilpailun Ykkösliiga, 1. päivä:

Pistetilanne: 1) Hollanti 175, 2) Tshekki 160,5, 3) Valko-Venäjä 158, 4) Kreikka 154, 5) Norja 142, 6) Sveitsi 141, 7) Ruotsi 139,5, 8) Turkki 136, 9) Suomi 136, 10) Belgia 121, 11) Romania 94, 12) Viro 79.

– 2 parasta nousee Superliigaan ja 2 viimeistä putoaa Kakkosliigaan.

Miehet:

100 m: 1) Jak Ali Harvey Turkki 10,31, 2) Silvan Wicki Sveitsi 10,36, 3) Joris van Gool Hollanti 10,42.

B-erä: 1) Koba Vleminckx Belgia 10,49, 2) Samuel Purola Suomi 10,52.

400 m: 1) Jochem Dobber Hollanti 45,40, 2) Alexander Doom Belgia 46,08, 3) Pavel Maslak Tshekki 46,54.

B-erä: 1) Aliaksandr Vasilevksi Valko-Venäjä,...5) Tuomas Lehtonen Suomi 48,65.

1 500 m: 1) Ferdinand Edman Norja 3.38,63, 2) Adam Dvoracek Tshekki 3.39,97, 3) Jochem Vermeulen Bewlgia 3.40,02, 4) Joonas Rinne Suomi 3.40,69.

5 000 m: 1) Magus Myhre Norja 13.46,98, 2) Michael Somers Belgia 13.48,16, 3) Siahei Krautshenia Valko-Venäjä 13.56,47,...11) Ossi Kekki Suomi 14.35,07.

400 m aj: 1) Rasmus Mägi Viro 48,82, 2) Nick Smidt Hollanti 49,90, 3) Vit Müller Tshekki 50,09.

B-erä: 1) Öyvind Kjerpeset Norja 51,71,...6) Christian Vänttinen Suomi 56,18.

Korkeus: 1) Andrei Churyla Valko-Venäjä 225, 2) Loic Gasch Sveitsi 225, 3) Konstantionos Baniotis Kreikka 223,...5) Daniel Kosonen Suomi 220 (kkk).

Pituus: 1) Miltiadis Tentoglou Kreikka 838, 2) Radek Juska Tshekki 795, 3) Thobias Montler Ruotsi 794,...9) Kristian Bäck Suoi 736.

Kuula: 1) Tomas Stanek Tshekki 20,79, 2) Andrei Rares Toader Romania 20,20, 3) Marcus Thomsen Norja 19,90,...10) Arttu Kangas Suomi 17,61.

Moukari: 1) Esref Apak Turkki 77,10, 2) Christo Frantzeskakis Kreikka 73,46, 3) Mikalai Bashan Valko-Venäjä 73,37, 4) Henri Liipola Suomi 70,11.

4x100 m: 1) Hllanti 38,81, 2) Turkki 38,94, 3) Tshekki 39,07,...5) Suomi 1.10,61.

Naiset:

100 m: 1) Salome Kora Sveitsi 11,34, 2) Rani Rosius Belgia 11,44, 3) Rafalia Spanoudaki-Chatriziriga Kreikka 11,45,...6) Lotta Kemppinen Suomi 11,53.

400 m: 1) Femke Bol Hollanti 50,37, 2) Lada Vondrova Tshekki 52,11, 3) Linn Oppegård Norja 53,04.

B-erä: 1) Moa Hjelmer Ruotsi 52,94, 2) Mette Baas Suomi 53,31 (kkk).

800 m: 1) Lore Hoffmann Sveitsi 2.03,89, 2) Britt Ummels Hollanti 2.04,55, 3) Sara Kuivisto Suomi 2.04,57.

3 000 m: 1) Darja Barysevitsh Valko-Venäjä 9.01,80, 2) Linn Söderholm Ruotsi 9.06,04, 3) Diane van Es Hollanti 9.07,41,...7) Ilona Mononen Suomi 9.17,24.

400 m aj: 1) Viivi Lehikoinen Suomi 55,94 (kkk), 2) Yasmin Giger Sveitsi 56,74, 3) Aliaksandra Hilmanovitsh Valko-Venäjä 57,28.

3 000 m ej: 1) Irena van der Reijken Hollanti 9.39,00, 2) Elena Adelina Panaet Romania 9.41,68, 3) Chiara Scherrer Sveitsi 9.45,58,...10) Venla Saari Suomi 10.41,04.

Seiväs: 1) Angelica Moser Sveitsi 465, 2) Eleni-Klaoudia Polak Kreikka 460, 3) Elina Lampela Suomi 445.

3-loikka: 1) Senni Salminen Suomi 14,63 (SE), 2) Vijaleta Skvartsova Valko-Venäjä 14,13, 3) Spyridoula Karydi Kreikka 14,13.

Kiekko: 1) Özlem Becerek Turkki 58,50, 2) Salla Sipponen Suomi 56,61, 3) Caisa-Marie Lindfors Ruotsi 55,10.

Keihäs: 1) Nikola Ogrodnikova Tshekki 61,86, 2) Viktoria Bahutskaja Valko-Venäjä 58,68, 3) Marie-Therese Obst Norja 57,07,...7) Anni-Linnea Alanen Suomi 51,06.

4x100 m: 1) Hollanti 43,38, 2) Sveitsi 43,73, 3) Kreikka 44,05,...6) Suomi 44,77.

EUGENE, USA:

Yhdysvaltain olympiakarsinnat, 1. päivä:

Miehet:

10 000 m: 1) Woody Kincaid 27.53,62, 2) Grant Fisher 27.54,29, 3) Joe Klecker 27.54,90.

Kuula: 1) Ryan Crouser 23,37 (ME, kk), 2) Joe Kovacs 22,34, 3) Payton Ottendahl 21,92, 4) Darrell Hill 21,89, 5) Josh Awotunde 21,84.

Edellinen ME oli USA:n Randy Barnesin 23,12 vuodelta 1990. Crouserin sarja finaalissa: 22,61, 22,55, 22,73, 23,37, ei tulosta, 22,62. Karsinnassa hän työnsi 22,92.

Naiset:

100 m, alkuerät: 1) Sha'Carri Richardson 10,84, 2) Javianne Oliver 10,96, 3) Kayla White 10,99.

Kisat päättyvät 27. kesäkuuta. Finaalien kolme parasta saa paikan Tokion olympialaisissa.

RATINGEN, SAKSA:

Moniotteluiden maailmankiertue, 5. osakilpailu:

Tilanteet 1. päivän jälkeen:

Miehet 10-ottelu (100 m, pituus, kuula, korkeus, 400 m): 1) Andreas Bechmann Saksa 4 370 pistettä, 2) Kai Kazmirek Saksa 4 304, 3) Tim Nowak Saksa 4 194, …8) Niklas Kaul Saksa 4 009 (MM-1 2019).

Naiset 7-ottelu (100 m aj, korkeus, kuula, 200 m): 1) Odile Ahouanwanou Benin 3 830 (13,25, 173, 15,79, 24,45), 2) Maria Huntington Suomi 3 712 (13,16/2,2, 182, 12,50, 24,70/-0,2), 3) Sophie Weissenberg Saksa 3 690.

YLITORNIO, LOHIJÄRVI:

Lohijärven vitonen 19.6.

Miehet 5 km: 1) Tuomas Jaako 17:00, 2) Veijo Honkaniemi RDS 17:02 (M55 Suomen ennätys), 3)Artturi Kangasmaa RDS 18:19, 4) Marko Mattila VKV 19:20, 5) Matti Tennilä RDS 20:46, 6)Heimo Springare RDS 21:44.

Naiset 5 km: 1) Johanna Peiponen RoLa 17:25, 2) Tiina Lohiniva Oulu 23:49, 3) Elli-Tarja Hallikainen Terte 24:39, 4) Iina Jauhola Alpi 26:13.

Kuntosarja 5 km: 1) Jarmo Juuso 23:09, 2) Päivi Jauhola Tornio 28:15.

JYVÄSKYLÄ

Harju Cup 2:

Miehet,

100 m (-0,9 m/s): 1) Santeri Örn PolvijU 10,66, 2) Eino Vuori HämTa 10,77.

Alkuerissä: Örn 10,59 (0,2), Arttu Peltola (18-v.) JKU 10,66 (-0,3), Vuori 10,72 (-1,2).

400 m: 1) Juho Pirskanen KuopRe 48,35, 2) Joel Turkka TampPy 48,95.

1500 m: 1) Leonard Markén (17-v.) IF Vom 3.56,66.

110 m aj (0,9): 1) Juuso Peltola JKU 14,26, 2) Pyry Santahuhta KanksLe 14,44.

Seiväs: 1) Jere Keskinen VaasTo 501.

3-loikka: 1) Iikka Alingué JanJa 15,49 (0,1), 2) Antti Tiekso TuWe 15,23 (0,1).

Kiekko: 1) Ville Kivioja NokU 52,02, 2) Teemu Poikolainen JoensKa 51,97.

4x100 m: 1) Suomi M19 41,14.

Naiset,

100 m (0,1): 1) Aino Pulkkinen JKU 11,85, 2) Sara Francis JKU 12,09, 3) Anna Julin IFNykn 12,11.

400 m: 1) Aino Pulkkinen 54,70, 2) Veera Mattila VamSV 55,22.

1500 m: 1) Satu Rautiainen KoivistKi 4.34,20.

100 m aj, 1. juoksu (-0,1 m/s): 1) Matilda Bogdanoff HIFK 13,69.

400 m aj: 1) Heidi Salminen JKU 59,10, 2) Frida Hämäläinen TampPy 59,75.

2. juoksu (-0,3): 1) Bogdanoff 13,63.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä MiKV 175 ja Neea Käyhkö SavRi 175.

Pituus: 1) Gia Reinholm JKU 590 (0,7), 2) Vilma Itälinna TampPy 581 (0,2), 3) Sini Sanaslahti KaipVi 579 (0,1).

3-loikka: 1) Ella Nisula KuivasjAu 12,84 (0,2).

SIILINJÄRVI:

Siilinjärvi Games

Miehet,

Keihäs: 1) Taneli Juutinen KuopRe 76,58.

Naiset, korkeus: 1) Laura Rautanen VilppVe 185.

Kuula: 1) Eveliina Rouvali KuopRe 16,06.

Toijala, Eeles Landström Games

Miehet, kuula: 1) Nico Oksanen TuUL 17,13

Naiset, kuula: 1) Saga Vanninen TampPy 14,52.

Kiekko: 1) Helena Leveelahti VirtU 54,72.

Keihäs: 1) Saga Vanninen 48,88.

NAANTALI:

Aurinkokävelyt ja pituushyppykisat

Pituus: 1) Taika Koilahti TuWe 603 (2,6 m/s) myös 597 (2,0).

3000 m kävely: 1) Ellen Seisto EspTa 14.51,7.

5000 m kävely: 1) Venla-Nora Nirkkonen TuWe 26.25,5.

Pituus: 1) Joska Tommola TuWe 717 (2,2) myös 712 (1,2).

3000 m kävely: 1) Jerry Jokinen NaanLö 12.12,4.

Jalkapallo

EM-LOPPUTURNAUS:

Lohko F:

Budapest: Unkari–Ranska 1–1 (1–0)

45+2. Attila Fiola 1–0, 66. Antoine Griezmann 1–1.

Unkari: Peter Gulacsi; Attila Szalai, Willi Orban, Endre Botka; Attila Fiola, Andras Schäfer (75. Tamas Cseri), Adam Nagy, Laszlo Kleinheisler (84. Gergo Lovrencsics), Loic Nego; Roland Sallai, Adam Szalai (c) (26. Nemanja Nikolic).

Ranska: Hugo Lloris (c); Benjamin Pavard, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Lucas Digne; Paul Pogba (76. Corentin Tolisso), N'Golo Kante, Adrien Rabiot (57. Ousmane Dembele (87. Thomas Lemar)); Antoine Griezmann, Karim Benzema (76. Olivier Giroud), Kylian Mbappe.

Erotuomari: Michael Oliver, Englanti.

München: Portugali–Saksa 2–4 (1–2)

15. Cristiano Ronaldo 1–0, 35. oma maali (Ruben Dias) 1–1, 39. oma maali (Raphael Guerreiro) 1–2, 51. Kai Havertz 1–3, 60. Robin Gosens 1–4, 67. Diogo Jota 2–4.

Saksa: Manuel Neuer (c); Matthias Ginter, Mats Hummels (62. Emre Can), Antonio Rüdiger; Joshua Kimmich, Ilkay Gündogan (73. Niklas Süle), Toni Kroos, Robin Gosens (62. Marcel Halstenberg); Kai Havertz (73. Leon Goretzka), Thomas Müller, Serge Gnabry (87. Leroy Sane).

Portugali: Rui Patricio; Raphael Guerreiro, Pepe, Ruben Dias, Nelson Semedo; Bruno Fernandes (64. Joao Moutinho), William Carvalho (58. Rafa Silva), Danilo; Bernardo Silva (46. Renato Sanches), Diogo Jota (83. Andre Silva), Cristiano Ronaldo.

Erotuomari: Anthony Taylor, Englanti.

Ranska 2 1 1 0 2– 1 4

Saksa 2 1 0 1 4– 3 3

Portugali 2 1 0 1 5– 4 3

Unkari 2 0 1 1 1– 4 1

Jäljellä olevat ottelut: 23. 6. Saksa–Unkari (München), Portugali–Ranska (Budapest).

Lohko D:

Glasgow: Kroatia–Tshekki 1–1 (0–1)

37. Patrik Schick rp. 0–1, 47. Ivan Perisic 1–1.

Lontoo:

Englanti–Skotlanti 0–0

Tshekki 2 1 1 0 3– 1 4

Englanti 2 1 1 0 1– 0 4

Kroatia 2 0 1 1 1– 2 1

Skotlanti 2 0 1 1 0– 2 1

Viimeiset ottelut: 22. 6. Kroatia–Skotlanti (Glasgow), Tshekki–Englanti (Lontoo).

CUIABA/BRASILIA, BRASILIA:

Etelä-Amerikan mestaruusturnaus, Copa America:

A-lohko:

Cuiaba: Chile–Bolivia 1–0 (1–0)

Brasilia: Argentiina–Uruguay 1–0 (1–0)

Argentiina 2 1 1 0 2– 1 4

Chile 2 1 1 0 2– 1 4

Paraguay 1 1 0 0 3– 1 3

Uruguay 1 0 0 1 0– 1 0

Bolivia 2 0 0 2 1– 4 0

Seuraavat ottelut: 21. 6. Venezuela–Ecuador (B-lohko), Kolumbia–Peru (B), 22. 6. Uruguay–Chile, Argentiina–Paraguay.

VEIKKAUSLIIGA:

KuPS–Honka 2–1 (0–1)

28. Darren Smith 0–1, 53. Urho Nissilä 1–1, 62. Anton Popovitsh 2–1,

Erotuomari: Mattias Gestranius.

Yleisöä: 2 050.

KuPS: Johannes Kreidl, Diogo Tomas, Arttu Heinonen (46. Lucas Rangel (var)), Anton Popovitsh (var), Iiro Järvinen, Juho Pirttijoki, Nana Boateng, Henri Toivomäki (var), Daniel Carrillo, Urho Nissilä (var), Santeri Haarala (76. Jordan Sebban).

Honka: Timothy Murray, Henri Aalto, Edmund Arko-Mensah (var) (68. Jonas Levänen), Jean Marie Dongou (63. Demba Savage), Lucas Kaufmann, Darren Smith (var) (78. Juan Alegria), Rui Modesto, Konsta Rasimus (68. Niklas Pyyhtiä), Ville Koski, Dani Hatakka (var) (78. Matias Rale), Duarte Tammiehto.

HJK 9 8 1 0 19– 5 25

Inter 9 7 0 2 17– 7 21

KuPS 9 5 1 3 13– 9 16

HIFK 7 4 2 1 10– 7 14

FC Lahti 7 4 1 2 12– 9 13

SJK 8 3 2 3 6– 7 11

--------

Ilves 8 3 1 4 10– 12 10

Haka 7 2 1 4 8– 11 7

Honka 9 2 0 7 9– 14 6

IFK Mariehamn 7 2 0 5 5– 13 6

KTP 7 1 1 5 7– 13 4

AC Oulu 7 1 0 6 6– 15 3

Seuraavat ottelut: 23. 6. FC Lahti–HIFK, Ilves–Inter, 24. 6. Honka–Haka, HJK–KTP, IFK Mariehamn–SJK, AC Oulu–KuPS.

MIESTEN KAKKONEN:

Lohko A:

Kiffen–PKKU 2–4 (0–3)

21. Benjamin Dahlström 0–1, 39. Dahlström 0–2, 44. Richard Tiberi 0–3, 89. Rasmus Ruismäki 1–3, 90+5. Saku Haiko 1–4, 90+6. Cheikh Toure 2–4.

PeKa–KuFu98 2–2 (1–2)

5. Eelis Varis 0–1, 23. Albert Vauhkonen 0–2 rp., 27. Oma maali 1–2, 63. Juuso Anttila 2–2.

Lohko B:

EPS–Honka Akatemia 0–0

SalPa–PIF 1–1 (0–0)

69. Luiyi Laguerre 1–0, 90+4. Paulus Kopperoinen 1–1.

Jazz–HJS 5–2 (2–1).

14. Juho Lehtonen 1–0, 35. Santeri Stenius 1–1, 44. Eino-Iivari Pitkälä 2–1, 57. Lauri Kesti 2–2, 58. Elias Ahde 3–2, 72. Ahde 4–2, 82. Waltteri Riihimäki 5–2.

Ilves-Kissat–VJS 2–1 (2–1).

4. Vili Lankinen 0–1, 5. Mauro Severino 1–1, 6. Severino 2–1.

NAISTEN YKKÖNEN:

RoPS–VIFK 0–2 (0–1).

38. Linnea Hjerpe 0–1, 54. oma maali 0–2.

Ilves/2–PKKU 2–2 (2–1).

9. Patricia Bohui 1–0, 10. Jasmina Liukkonen 1–1, 37. Venla Mäkelä 2–1, 66. Sofia Jahnukainen 2–2.

Pesäpallo

MIESTEN SUPERPESIS:

Kankaanpää–Siilinjärvi 2–0 (8–2, 4–3)

Kitee–Seinäjoki 1–0 (2–0, 2–2)

Sotkamo–Kempele 2–0 (4–2, 4–1)

Seuraavat ottelut: 20. 6. Hyvinkää–Kouvola, Vimpeli–Hamina, Imatra–Seinäjoki, Raahe–Koskenkorva, Tampere–Siilinjärvi, 21. 6. Kempele–Joensuu, 22. 6. Imatra–Tampere, Kitee–Sotkamo.

MIESTEN YKKÖSPESIS:

Loimaa–Kannus 2–1 (3–5, 4–2, 2–0)

Oulu–Jyväskylä 2–1 (7–1, 0–3, 0–0, 1–0)

Seuraavat ottelut: 20. 6. Alavus–Laukaa, Simo–Jyväskylä, Ulvila–Kannus, 22. 6. Ikaalinen–Vähäkyrö.

NAISTEN SUPERPESIS:

Lapua–Helsinki 1–0 (1–1, 2–0)

Siilinjärvi–Mynämäki 0–2 (2–5, 1–5)

Joensuu–Hyvinkää 1–2 (5–1, 3–7, 1–1, 1–2)

Rauma–Lappeenranta 2–0 (9–0, 6–4)

Seuraavat ottelut: 20. 6. Siilinjärvi–Hyvinkää, Kempele–Mynämäki, Seinäjoki–Helsinki, 22. 6. Joensuu–Pori, Jyväskylä–Seinäjoki.

Jääkiekko

NHL:

Pudotuspelien 3. kierrosta (neljällä voitolla jatkoon)

Montreal–Vegas ja. 3–2 (0–0, 1–1, 1–1, 1–0)

M: Jesperi Kotkaniemi 0+1.

Montreal johtaa ottelusarjaa 2–1.

Uinti

KUOPIO:

Uinnin SM-kilpailut, 3. päivä:

Miehet:

50 m ru: 1) Miikka Ruohoniemi Cetus 28,21, 2) Davin Lindholm LahdUS 28,26, 3) Olli Kokko LahdUS 28,41.

100 m vu: 1) Anton Herrala TaTu 50,15, 2) Ronny Brännkärr KemTU 50,96, 3) Teemu Vuorela Swimming Jyväskylä 51,14.

200 m pu: 1) Lari Tumanoff HelsSS 2.05,42, 2) Aleksi Korpinen HelsSS 2.06,02, 3) Elias Juntunen OulU 2.09,21.

800 m vu: 1) Roope Paatos RaisU 8.25,86, 2) Lassi Haimi HelsSS 8.28,65, 3) Jesper Lietzen TurUL 8.35,74.

4x100 m skuv: 1) Helsingfors Simsällskap 3.46,78 (Niki Karlsson, Davin Lindholm, Niko Mäkelä, Lari Tumanoff), 2) TaTu, Tampere 3.48,54, 3) Cetus, Espoo 3.49,57.

Naiset:

50 m su: 1) Mimosa Jallow Kampuksen Plaani 27,80, 2) Fanny Teijonsalo Cetus 28,56, 3) Lotta Upanne MikkUS 28,94.

100 m ru: 1) Ida Hulkko TaTu 1.08,42, 2) Anniina Murto PorUS 1.09,45, 3) Veera Kivirinta TaTu 1.09,82.

200 m sku: 1) Laura Lahtinen HelsSS 2.17,66, 2) Vilma Ruotsalainen HelsSS 2.19,75, 3) Lotta Moilanen OulU 2.22,09.

400 m vu: 1) Ada Hakkarainen HelsSS 4.25,27, 2) Rebekka Luoto RaisU 4.27,70, 3) Petra Ansaranta OulU 4.28,68.

4x100 m vuv: 1) Cetus, Espoo 3.47,82 (Anna Kotonen, Inka Vahtola, Peppi Siirtola, Fanny Teijonsalo), 2) Raision Urheilijat 3.51,79, 3) Helsingfors Simsällskap 3.54,36.

Parauinti:

Miehet:

50 ru: 1) Nader Khalili VaasUS 35,52, 2) Taneli Härkönen LappU 38,60, 3)  Ville Nieminen HelsU 43,33.

100 m vu: 1) Khalili 56,52, 2) Nieminen 1.12,70, 3) Ilmari Laitala Cetus 1.17,50.

400 m vu: 1) Khalili 4.23,13, 2) Härkönen 5.40,39, 3) Ilmari Laitala Cetus 6.01,41.

Naiset:

50 m su: 1) Jessika Markkanen VesihelmUS 38,75, 2) Daniela Sohlman Simmis 38,52, 3) Ronja Weckström HelsU 52,00.

100 m ru: 1) Ronja Weckström HelsU 2.22,34.

2. päivän tuloksia:

Miehet:

50 m pu: 1) Niko Mäkelä HelsSS 24,22, 2) Veeti Ruohtula JoensUS 24,28, 3) Anton Herrala TaTu 24,32.

100 m su: 1) Ronny Brännkärr KemTU 57,21, 2) Niki Karlsson HelsSS 57,45, 3) Akseli Kontiainen JoensUS 58,41.

200 m vu: 1) Lassi Halmi HelsSS 1.53,86, 2) Lari Tumanoff HelsSS 1.54,56, 3) Davin Lindholm HelsSS 1.56,60.

400 m sku: 1) Jesper Lietzen TurUL 4.29,14, 2) Aleksi Koprinen HelsSS 4.31,02, 3) Claes Fjellström VaasuS 4.43,69.

4x200 m vuv: 1) Helsingfors Simsällskap 7.42,29 (Lassi Halmi, Lari Tumanoff, Davin Lindholm, Aku Kaila), 2) Helsingfors Simsällskap-2 7.56,48, 3) Oulun Uinti 7.58,28.

Naiset:

50 m vu: 1) Fanny Teijonsalo Cetus 25,14, 2) Mimosa Jallow Kmapuksen Plaani 25,69, 3) Anna Kotonen Cetus 25,98.

100 m pu: 1) Teijonsalo 1.00,81, 2) Nea Norismaa Uinti 1.01,80, 3) Jenna Laukkanen SC Vuokatti 1.01,98.

200 m su: 1)  Vilma Ruotsalainen HelsSS 2.19,50, 2) Vilma Leppähaara SalU 2.21,64, 3) Emma Gschwentner Uinti 2.22,29.

200 m ru: 1) Martta Ruuska Swimming 2.29,46, 2) Pinja Taskila OulU 2.34,64, 3) Ida Hulkko TaTu 2.35,93.

1 500 m vu: 1) Louna Kasvio Cetus 17.19,85, 2) Ada Hakkarainen HSS 17.28,75, 3) Tuuli Pippuri Cetus 17.36,60.

Parauinti:

Miehet:

50 m pu: 1) Nader Khalili VaasUS 28,85, 2) Taneli Härkönen LappU 32,04, 2) Aleksi Kaidesoja Swimmig 35,03.

100 m su: 1) Khalili 1.06,67, 2) Ilmari Laitala Cetus 1.39,05, 3) Jaakko Mikkonen HyvUS 1.32,78.

200 m vu: 1) Khalili 2.02,78, 2) Laitala 2.48,27, 3) Härkönen 2.36,05.

Naiset:

50 m vu: 1) Jenna Rajahalme Uinti 30,20, 2) Daniela Sohlman Simmis 31,52, 3) Ronja Weckström HelsU 42,21.

100 m pu: 1) Jessika Markkanen VesihUS 1.20,21, 2) Rajahalme 1.25,34.

Autourheilu

LE CASTELLET, RANSKA:

Formula ykkösten MM-sarjan 7/22 kilpailu, Ranskan gp:

Aika-ajojen tulokset ja lähtöjärjestys sunnuntain kilpailuun: 1) 1) Max Verstappen Hollanti, Red Bull 1.29,990, 2) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes jäljessä 0,258 sekuntia, 3) Valtteri Bottas Suomi, Mercedes –0,386, 4) Sergio Perez Meksiko, Red Bull –0,455, 5) Carlos Sainz Jr. Espanja, Ferrari –0,850, 6) Pierre Gasly Ranska, AlphaTauri –0,878, 7) Charles Leclerc Monaco, Ferrari –0,997, 8) Lando Norris Britannia, McLaren –1,262, 9) Fernando Alonso Espanja, Alpine –1,350, 10) Daniel Ricciardo Australia, McLaren –1,392,

11) Esteban Ocon Ranska, Alpine, 12) Sebastian Vettel Saksa, Aston Martin, 13) Antonio Giovinazzi Italia, Alfa Romeo, 14) George Russell Britannia, Williams, 15) Mick Schumacher Saksa, Haas, 16) Nicholas Latifi Kanada, Williams, 17) Kimi Räikkönen Suomi, Alfa Romeo, 18) Nikita Mazepin Venäjä, Haas, 19) Lance Stroll Kanada, Aston Martin.

– Yuki Tsunoda Japani, AlphaTauri ei aikaa.

3. harjoitukset: 1) Verstappen 1.31,300 (11 kierrosta), 2) Bottas –0,747 (13), 3) Sainz Jr. –0,895 (17), 4) Perez –0,938 (14), 5) Hamilton –0,966 (15), 6) Norris –1,036 (13), 7) Alonso –1,324 (14), 8) Ocon –1,381 (15), 9) Gasly –1,407 (15), 10) Ricciardo –1,459 (13),

11) Leclerc –1,520 (14), 12) Giovinazzi –1,717 (17), 13) Stroll –1,751 (15), 14) Vettel –1,900 (17), 15) Räikkönen –2,028 (17), 16) Russell –2,064 (15), 17) Tsunoda –2,124 (17), 18) Latifi –2,284 (16), 19) Schumacher –2,843 (13), 20) Mazepin –3,342 (12).

SEINÄJOKI:

Rallin SM-sarjan osakilpailu:

SM1-luokka: 1. Emil Lindholm 1:00:31,3, 2. Mikko Heikkilä +5,3, 3. Teemu Asunmaa +17,4

SM2-luokka: 1. Ville Hautamäki +1:03:23,5, 2. Anssi Rytkönen +12,2, 3. Jaro Kinnunen +52,9.

SM3-luokka: 1. Lauri Joona 1:04:44,9, 2. Heikki Koski-Lammi +42,7, 3. Tommi Heino +1:36,2

SM4-luokka: 1. Juho Koski-Lammi 1:11:40,7, 2. Oskari Heikkinen +13,1, 3. Jere Pensas +1:09,3

Alustava SM-pistetilanne:

SM1-luokka: 1. Teemu Asunmaa 74p, 2. Mikko Heikkilä 72p, 3. Emil Lindholm 72p

SM2-luokka: 1. Ville Hautamäki 88p, 2. Jaro Kinnunen 79p, 3. Anssi Rytkönen 57p

SM3-luokka: 1. Lauri Joona 74p, 2. Tuukka Hallia 64p, 3. Henri Hokkala 57p

SM4-luokka: 1. Oskari Heikkinen 95p, 2. Jere Pensas 54p, 3. Juho Koski-Lammi 50p

Tiimit: 1. Porvoon Autopalvelu 152p, 2. TGS ASV Team 146p, 3. Printsport 130p.

Moottoripyöräily

MARCO DE CANAVESES, PORTUGALI:

Enduron MM-sarjan 1. osakilpailu:

Yleiskilpailu: 1) Brad Freeman Britannia 1.08.49,71, 2) Steve Holcombe Britannia jäljessä 35,90 sekuntia, 3) Josep Garcia Espanja –52,60,... 12) Eero Remes Suomi –3.01,71.

Juniorit: 1) Lorenzo Macoritto Italia 1.10.14,59,... 3) Roni Kytönen Suomi –43,44,... 22) Hermanni Haljala Suomi –5.32.13.

Nuoret: 1) Harry Edmondson Britannia 1.13.45,61,... 4) Samuli Puhakainen Suomi –1.46,71.

Painonnosto

KUUSANKOSKI:

SM-kisat, 2. päivä:

Naiset:

64 kg: 1) Anni Vuohijoki RoRe 197 (88+109), 2) Jannike Bäckström RoRe 182 N20SE/PE (82 N20SE+100), 3) Suvi Talasterä PuKa 171 (76+95), ...  15) Sanni Takkunen RoRe 140 (62+78), 18) Emilia Tiestö OAK 134 (59+75).

71 kg: 1) Aino Luostarinen OAK 201 (91+110), 2) Nelli Nurmi TAK 190 (85+105), 3) Noora Lehtonen OP 181 (80+101), ... 9) Eija Selkälä OAK 146 N45SE (64 N45SE+82 N45SE).

76 kg: 1) Jutta Selin TP 189 (85+104), 2) Aino Linnamaa HauSi 185 (82+103), 3) Stefanie Hagelstam Herakles 178 (81+97).

Miehet:

81 kg: 1) Juha Pelto-Huikko RiKi 273 (123+150), 2) Jonathan Räsänen LPN 269 (120+149), 3) Jere Johansson TP 266 (117+149), ... 7) Mauro Nieminen RoRe 230 (105+125). Juho Tapio OAK (107+0).

89 kg: 1) Eero Retulainen TAK 314 (141+173), 2) Antti Peltokangas RoRe 289 (129+160), 3) Juuso Hartikainen JoPuPo 284 M20SE (125+159 M20SE), ... 5) Konsta Suoniemi OAK 264 M17SE (122 M17SE+142 M17SE).

Pyöräily

VANTAA:

Maantiepyöräilyn SM-kilpailut:

Naisten maantieajo 100 km: 1) Antonia Gröndahl Idrottsklubben-32 2.37.05, 2) Minna-Maria Kangas Idrottsklubben-32 sama aika, 3) Meri Helmi Motion Finland ­–2.31, 4) Ida Sten Porin Tarmo, 5) Anniina Hakkarainen IBD Cycling, 6) Hanna Joronen IBD Cycling, 7) Maisa Tuiniemi Triathlon Suomi, 8) Tiina Pohjalainen Triathlon Suomi kaikilla sama aika.

Naiset 18-v, 57 km: 1) Anniina Ahtosalo Korson Kaiku 1.27.57, 2) Vilma Aintila Idrottsklubben-32 –53, 3) Seliina Manninen Ounaksen Pyörä-Pojat –2 kierrosta.

Ravit

KOUVOLA:

1. ponilähtö, ponilähtö 1100 m Poni Kymi: 1) Thorvald/Maria Kiukas 2,05,4a x, 2) Euforia 2,05,8a x.3) Jokimäen Mindy 2,13,3a.4) Hietarannan Julia 1023 SH 2,22,4a x.

2. ponilähtö, ponilähtö 1600 m Ani-Mixi Poni Kymi: 1) Smedens Andiamo 41 RUSS/Jenni Rautiainen 43,8a x, 2) Eragon 45,3a.3) Amazon 46,1a.4) Kattedals Isse 48,1a.

1. lähtö, sh 2100 m: 1) Humenteri/Jani Huusko 26,3a x (1,49), 2) Helmin Hermanni 26,8a (5,9).3) Kilmeri 27,0a (19,06).4) Mellakka 27,7a x (26,99). Toto (5-2-3): 1,49 1,17-1,63-2,15 3,78.

2. lähtö, lv 2100 m: 1) Zolamani/Iikka Nurmonen 15,2a x (1,68), 2) Stick Match 15,4a (21,03), 2) Nineeleven 15,4a (30,8).4) Fantom Factor 15,4a (14,64). Toto (5-1/3): 1,68 1,29-2,69/2,74 3,47.

3. lähtö, lv 2100 m: 1) Barack la Marc/Seija Myllyharju m1,14,0a (58,81), 2) Dickson Shadow m1,14,3a (3,03).3) Mainio m1,14,3a (25,87).4) Social Network m1,15,0a (36,56). Toto (4-5-3): 58,81 5,35-1,51-2,93 21,76.

4. lähtö, sh 2100 m: 1) Syneri/Ari Kotikulma 25,4a (8,07), 2) Hissun Turbo 25,5a (3,55).3) Merran Roihu 25,6a (9,8).4) Sähköäijä 25,7a (4,63).poissa: 4. Toto (2-6-7): 8,07 1,94-1,41-2,13 11,31.

5. lähtö, TROIKKA-1, lv 1600 m: 1) Ithinkiama Genius/Veli-Pekka Toivanen 12,2a (27,63), 2) Adrienne's Ami 12,5a (21,04).3) Mask Off 12,6a (22,44).4) Hill Yes 12,6a (16,46). Toto (3-6-8): 27,63 8,33-4,24-4,69 79,51. Troikka: 2904,46.

6. lähtö, Toto75-1, lv 2100 m: 1) Skyfall Shine/Iikka Nurmonen 14,3a (2,14), 2) My Sweden* 14,4a (14,65).3) Run and Repeat 14,5a (69,66).4) Night Hall 14,6a (11,28). Toto (10-4-8): 2,14 1,47-3,68-7,93 29,98.

7. lähtö, Toto75-2, sh 2100 m: 1) Viesmanni/Hannu Torvinen 26,6 (5,19), 2) Briljantti Buugi 26,9 (16,41).3) Elan 25,5 (56,4).4) Säfööri 26,5 (49,47). Toto (2-1-14): 5,19 2,15-3,84-10,25 17,43.

8. lähtö, Toto75-3 TROIKKA-2, lv 2100 m Jouni Kaikko memorial: 1) Billie de Montfort*/David Thomain 13,4a (1,17), 2) Dream Girl 13,9a (22,22).3) Peanuts 14,1a (10,16).4) First Class Lady 14,3a (54,29).poissa: 10. Toto (4-2-9): 1,17 1,07-1,33-1,44 3,15. Troikka: 11,69.

9. lähtö, Toto75-4 Toto4-1, lv 2100 m: 1) Magical Princess/Pekka Korpi 12,5a (3,55), 2) Quite A Lover 12,7a (22,75).3) Consalvo 12,9a (7,54).4) An-Dorra 13,2a (2,05). Toto (6-1-5): 3,55 1,49-3,29-2,16 16,60. Toto4 voitto-osuus: 4,62.

10. lähtö, Toto75-5 Toto4-2 TROIKKA-3, lv 2100 m UET Trotting Masters Kymi Grand Prix: 1) Ce Bello Romain*/Anthony Barrier 11,6a (6,23), 2) Delia du Pommereux* 11,7a (3,43).3) Seismic Wave* 11,8a (8,11).4) Valokaja Hindö* 12,0a (31,6).poissa: 6. Toto (3-8-10): 6,23 1,76-1,44-2,33 7,14. Toto4 voitto-osuus: 9,75. Troikka: 71,69.

11. lähtö, Toto75-6 Toto4-3 DUO-1, sh 2100 m: 1) Nyland*/Antti Ala-Rantala 22,4a (4,86), 2) Vixeli 22,5a (3,04).3) Tuviker 22,7a (10,2).4) Kujanpään Jyräys 23,0a (5,49). Toto (8-7-1): 4,86 2,28-1,35-2,60 7,33. Toto4 voitto-osuus: 20,28.

12. lähtö, Toto75-7 Toto4-4 DUO-2 TROIKKA-4, lv 3100 m: 1) Don Williams/Ari Moilanen 14,3 x (1,72), 2) Sahara Sandstorm 14,6 (24,91).3) Hazelhen Hermes 15,0 (55,11).4) Cyriel d'Atom* 15,0 x (6,53).poissa: 4. Toto (9-7-8): 1,72 1,47-3,40-8,23 9,42. Toto4 voitto-osuus: 21,51. Troikka: 193,28. Päivän Duo: 8-9, kerroin: 7,16.

Toto4 pelivaihto 46 911,40 e, voitto-osuus 21,51 e

Pelivaihto 867 220,67 e.

Lotto

Oikeat numerot: 1, 5, 23, 25, 29, 32, 35

Lisänumero: 7

Plusnumero: 17

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 2 400 000,00 e, 6+1 oikein 505 082,74 e, 6 oikein 2 435,09 e, 5 oikein 60,15 e, 4 oikein 10,00 e, 3+1 oikein 2,00 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton): 6+1 oikein 0,00 e, 6 oikein 0,00 e, 5 oikein 300,75 e, 4 oikein 50,00 e, 3+1 oikein 10,00 e, Plus oikein 5,00 e.

Lauantai-Jokeri

Jokerinumero: 6 6 5 2 5 2 5

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 2 kpl voitto-osuus 40 000,00 e, 5 oikein 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

Keno

Lauantai 19. 6.

Päiväarvonta: 1, 3, 7, 12, 15, 19, 23, 29, 31, 32, 40, 43, 44, 46, 48, 53, 55, 59, 62, 64

Kunkkunumero: 3.

Ilta-arvonta: 2, 4, 5, 6, 7, 11, 15, 16, 17, 26, 29, 34, 36, 41, 49, 55, 60, 61, 66, 69

Kunkkunumero: 7.

Toto75-raviveikkaus

Lauantai 19.06. Kouvola, oikea rivi:

1. lähtö: 10 Skyfall Shine, poissa: -

2. lähtö: 2 Viesmanni, poissa: -

3. lähtö: 4 Billie de Montfort, poissa: 10

4. lähtö: 6 Magical Princess, poissa: -

5. lähtö: 3 Ce Bello Romain, poissa: 6

6. lähtö: 8 Nyland, poissa: -

7. lähtö: 9 Don Williams, poissa: 4

Voitonjako: 7 oikein voitto-osuus 45,40 e.