pääkirjoitus: Kun­ta-alan työ­tais­te­lu on ve­ny­mäs­sä yli kesän, so­pu­jar­ru­na on so­li­daa­ri­suus­va­je

Helatorstai: Tänään vie­te­tään he­la­tors­tai­ta, jolloin "ruo­ho­kaan ei kasva" – mikä se oikein on ja mistä nimitys tulee?

Kes­ki­vii­kon tu­los­pörs­si tässä

Hiihtosuunnistus

TSHEPELARE, BULGARIA

EM-kilpailut, pitkä matka: 

Miehet: 1) Jorgen Baklid Norja 125.27, 2) Stanimir Belomazhev Bulgaria 125.42, 3) Andrei Lamov Venäjä 125.58, 4) Vladislav Kiseljov Venäjä 127.39, 5) Audun Heimdal Norja 129.00, 6) Misa Tuomala Suomi 130.23, … 9) Eevert Toivonen Suomi 132.00, 12) Aapo Viippola Suomi 135.21, 15) Niklas Ekström Suomi 136.39, 32) Miska Tervala Suomi148.52

Naiset: 1) Marija Ketshkina Venäjä 106.38, 2) Olesja Rjazanova Venäjä 106.43, 3) Aljona Trapeznikova Venäjä 108.08, 4) Lisa Larsen Ruotsi 108.27, 5) Daisy Kudre Viro 110.43, 6) Kseniia Terehova Venäjä 112.48, … 15) Sari Vääränen Suomi 122.42, 19) Sonja Mörsky Suomi 125.25, 20) Maria Hoskari Suomi 125.27, 23) Mervi Pesu Suomi 127.17, 30) Heta Virtanen Suomi 137.53, 32) Kaisa Klemettinen Suomi 1.40.24, 34) Satu TuomistoSuomi 143.58, Salla Koskela FIN mp.

Lentopallo

NAISTEN MESTARUUSLIIGA:

Helsinki Volley–LP-Vampula 0–3 (12–25, 15–25, 20–25)

LP Kangasala 22 15 4 1 2 61– 21 54

Kuusamo 21 17 1 1 2 58– 14 54

LP Viesti 21 16 1 2 2 56– 21 52

OrPo 23 11 2 1 9 46– 37 38

Puijo Wolley 22 9 3 2 8 41– 40 35

JymyVolley 22 8 3 2 9 41– 44 32

Hämeenlinna 20 8 2 1 9 34– 38 29

LiigaPloki 23 8 1 2 12 38– 46 28

LP-Vampula 22 8 0 3 11 32– 45 27

WoVo 22 6 0 2 14 26– 49 20

Helsinki Volley 22 1 0 0 21 9– 64 3

Seuraavat ottelut: 27. 1. LP Kangasala–Puijo Wolley.

MIESTEN MESTARUUSLIIGA:

Lakkapää–Etta 3–0 (25–22, 25–20, 25–19)

TUTO Volley–Tiikerit 2–3 (23–25, 24–26, 25–15, 26–24, 18–20)

Hurrikaani Loimaa–Savo Volley 0–3 (18–25, 21–25, 18–25)

Savo Volley 20 15 1 1 3 52– 21 48

Akaa-Volley 22 14 0 2 6 48– 33 44

VaLePa 16 12 3 0 1 46– 12 42

Tiikerit 22 11 4 1 6 51– 34 42

Loimu 22 10 2 1 9 44– 41 35

Hurmos 20 9 0 4 7 38– 37 31

Hurrikaani 22 7 3 3 9 40– 46 30

Ducks 22 8 1 1 12 35– 45 27

TUTO Volley 22 4 2 1 15 25– 52 17

Lakkapää 19 4 0 2 13 23– 47 14

Etta 19 3 0 0 16 16– 50 9

Seuraavat ottelut: 29. 1. Akaa-Volley–Savo Volley, Tiikerit–Hurrikaani, Etta–Ducks.

Alppihiihto

SUOMUTUNTURI:

FIS-suurpujottelu:

Naiset: 1) Veera Alaniska 1.51,16, 2) Aada Kanto –0.47, 3) Sanni Virta –1.28, 4) Maisa Kivimäki –1.59, 5) Riia Pallari –2.27, 6) Sonja Jaakola –2.30, 7) Jade Linnatsalo –3.09, 8) Hannah Knagenhielm-Karlsson Ruotsi –4.64, 9) Nanna Kiviranta –4.81, 10) Mariia Sushinskaia Venäjä –4.85, 11) Karla Soppela –5.85, 12) Siri Kvist Ruotsi –6.31, 13) Märta Hahlin Ruotsi –6.41, 14) Polina Khapkina Venäjä –6.65, 15) Julia Sahlin Ruotsi –7.21.

Miehet: 1) Miikka Nieminen 1.46,23, 2) Lowe Öhman Ruotsi –0.91, 3) Jonathan Öhman –1.73, 4) Eetu Tuononen –2.46, 5) Jakob Finnström –2.51, 6) Teemu Laakso –2.70, 7) Albin Henriksson Ruotsi –3.13, 8) Hajime Kato Japani –3.96, 9) Linus Skinnars Loften Ruotsi –3.98, 10) Svante Olofsson –4.11, 11) Oskar Gustafsson –4.72,  12) Leo Österberg Ruotsi –4.90, 13) Oskar Helsen –4.93, 14) Jakob Jinnestrand Ruotsi –5.05, 15) Anton Öhman –5.13 ..25) Niilo Järnström –7.26

SCHLADMING, ITÄVALTA:

Miesten maailmancupin pujottelu: 1) Linus Strasser Saksa 1.46,00 (1. lasku 52,14+2. lasku 53,86), 2) Atle Lie McGrath Norja 1.46,03 (52,21+53,82), 3) Manuel Feller Itävalta 1.46,39 (53,27+53,12).

Suomen Oskari Sulkakoski keskeytti 1. kierroksella.

Seuraava maailmancupin kilpailu: 26.–27. 2. Garmisch-Partenkirchen, Saksa (pujottelu).

Ravit

OULU:

1. ponilähtö, ponilähtö 1620 m: 1) Leijonamielen Humupekka/Eerika Koskenvalta 2,26,3 x, 2) Koskenkukan Frodo 2,33,5.3) Olkijoen Oiva 2,35,7 x.4) Dance Our Tears Away 1611 SH 2,40,2.

1. lähtö, lv 2120 m: 1) Fu King Fab Press/Santtu Raitala 18,4 (1,68), 2) Escapist 18,5 (7,56).3) E.V. Andy 18,1 (14,96).4) Boulder Vulcanus 18,1 (16,23).poissa: 6, 7. Toto (4-1-8): 1,68 1,36-1,90-2,88 3,71.

2. lähtö, sh 3120 m: 1) Tähtitie/Mirva Janatuinen 30,3 (1,7), 2) Riutan Taika 31,6 (9,52).3) Salaliitto 31,6 (6,61).4) Suloviima 32,3 x (20,97).poissa: 5. Toto (6-2-3): 1,70 1,38-3,36-0,00 6,18.

3. lähtö, sh 2120 m: 1) Hissun Ryti/Paavo Lappi 34,2 x (4,74), 2) Proviisio 33,4 (6,18).3) Valtaaja 34,8 (4,16).4) Vilimun Vihellys 35,0 (72,33). Toto (4-7-5): 4,74 1,53-1,89-1,63 8,28.

4. lähtö, Toto65-1, lv 2120 m: 1) Minnie Windcape/Esko Majala 16,6a (4,64), 2) Diamond Lord 17,0a (19,05).3) Endless Story 17,2a (3,43).4) Mahatma Gee 17,3a (4,87).poissa: 12. Toto (3-5-11): 4,64 1,66-3,42-1,36 55,77.

5. lähtö, Toto65-2, sh 2120 m: 1) Haukeli Expressen*/Jani Peräsalo 27,2 (23,91), 2) Nyland* 26,5 (9,15).3) Koskelan Akseli 26,5 (25,64).4) Koveri 26,6 (10,79).poissa: 1, 8. Toto (2-4-7): 23,91 4,07-3,14-3,45 40,34.

6. lähtö, Toto65-3 Toto4-1, lv 2120 m: 1) Sweetman/Kari Alapekkala 16,8a (1,67), 2) Off Course 17,1a (20,53).3) Clover Meadow 17,1a (3,52).4) Goncourt Dairpet 17,4a (27,02).poissa: 3. Toto (10-5-6): 1,67 1,15-2,02-1,27 14,21. Toto4 voitto-osuus: 3,32.

7. lähtö, Toto65-4 Toto4-2 TROIKKA-1, lv 2120 m: 1) Moonlight Velvet/Santtu Raitala 16,6 (9,18), 2) Glen Amore 18,1 (2,53).3) Exploding Anna 17,7 (8,76).4) Kivarin Merengue 17,8 (25,47). Toto (16-3-13): 9,18 2,62-1,74-2,61 9,38. Toto4 voitto-osuus: 8,99. Troikka: 97,31.

8. lähtö, Toto65-5 Toto4-3 DUO-1, lv 2620 m: 1) Q-Rex Oak/Ville Pohjola 17,6a (2,28), 2) Cover Prince 17,7a (5,59).3) Asterisque 17,7a (3,58).4) Gold Narva 17,7a (21,44).poissa: 5. Toto (4-8-6): 2,28 1,13-1,23-1,18 5,55. Toto4 voitto-osuus: 13,35.

9. lähtö, Toto65-6 Toto4-4 DUO-2 TROIKKA-2, lv 2120 m: 1) Kitzune G.G./Ville Pohjola 15,8a (3,5), 2) Smiley Match 16,1a (5,47).3) Cavalier Brodde 16,1a (61,68).4) Venerdi 16,2a (19,95).poissa: 10. Toto (1-6-8): 3,50 2,24-2,06-16,42 10,02. Toto4 voitto-osuus: 20,15. Troikka: 793,87. Päivän Duo: 4-1, kerroin: 8,28.

10. lähtö, sh 2120 m Monte Talvimeeting -karsinta: 1) Sjö Kongen*/Heli Perkiö m1,30,3 (1,2), 2) Vinksahti m1,34,2 (14,02).3) Markin Satu m1,37,7 x (37,41).poissa: 1, 5, 7. Toto (9-8-3): 1,20 1,07-1,32-2,17 3,98.

Toto4 pelivaihto 28 739,60 e, voitto-osuus 20,15 e

Toto65 pelivaihto 141 193,46 e, voitto-osuus 1 559,71 e

Pelivaihto 333 785,96 e

Jääkiekko

LIIGA:

TPS–Ässät 2–1 (0–0, 2–1, 0–0)

1. erä: Maaliton.

Jäähyt: 6.39 Eemil Viro TPS 2 min.

2. erä: 22.12 Jonne Tammela (Aarne Intonen-Tyler Steenbergen) 1–0, 23.32 Jaedon Descheneau (Mitch Hults-Niklas Arell) 2–0, 33.49 Eemil Erholtz (Niklas Appelgren-Nikolas Matinpalo) 2–1 av.

Jäähyt: 25.06 Aleksi Heimosalmi Ässät 2 min, 32.39 Joukkuerangaistus Ässät 2 min, 33.49 Jaedon Descheneau TPS 2 min.

3. erä: Maaliton.

Jäähyt: 40.44 Mikael Pyyhtiä TPS 2 min, 47.35 Johan Ivarsson TPS 2 min.

Jäähyt yhteensä: TPS 4x2 min=8 min, Ässät 2x2 min=4 min.

Maalivahtien torjunnat: Andrei Karejev TPS 13+4+14=31 Konstantin Volkov Ässät 7+11+6=24 (pois: 58.37–60.00).

Sport–Ilves 3–5 (2–1, 1–2, 0–2)

1. erä: 1.45 Jakub Kos (Joni Ikonen-Joonas Oden) 0–1, 16.23 Roope Talaja (Shaun Heshka-Olavi Vauhkonen) 1–1 yv, 18.35 Henrik Eriksson (Teemu Väyrynen) 2–1.

Jäähyt: 15.59 Les Lancaster Ilves 2 min.

2. erä: 25.00 Sebastian Stålberg (Axel Holmström-Valtteri Hietanen) 3–1, 35.44 Panu Mieho (Joni Ikonen-Leo Lööf) 3–2, 36.37 Les Lancaster (Jarkko Parikka-Petri Kontiola) 3–3.

Jäähyt: 22.46 Joona Ikonen Ilves 2 min, 37.38 Michael Keränen Sport 2 min.

3. erä: 53.51 Leo Lööf (Juuso Pulli-Joni Ikonen) 3–4, 59.40 Joona Ikonen 3–5 tm

Jäähyt: 45.48 Juho Tommila Sport 2 min, 54.45 Balázs Sebok Ilves 2 min.

Jäähyt yhteensä: Sport 2x2 min=4 min, Ilves 3x2 min=6 min.

Maalivahtien torjunnat: Samuel Jukuri Sport 4+3+6=13 (pois: 57.22–58.40) (pois: 58.51–59.40) Vadim Zherenko Ilves 7+14+16=37.

HIFK–JYP 6–7 (2–4, 2–2, 2–1)

1. erä: 3.53 Jerry Turkulainen (Antti Kalapudas-Severi Lahtinen) 0–1, 7.55 Johan Motin (Otto Paajanen-Teemu Tallberg) 1–1 av, 9.07 Braden Christoffer (Rasmus Heljanko-Adam Brodecki) 1–2 yv.9.39 Jere Innala (Aleksanteri Kaskimäki-Sebastian Dyk) 2–2.11.41 Severi Lahtinen (Jerry Turkulainen-Antti Kalapudas) 2–3 yv.19.25 Reid Gardiner (Adam Brodecki-Braden Christoffer) 2–4.

Jäähyt: 0.59 Braden Christoffer JYP 2 min, 7.40 Micke-Max Åsten HIFK 2 min, 9.47 Otto Karvinen HIFK 2 min, 13.37 Anttoni Honka JYP 2 min.

2. erä: 26.21 Antti Kalapudas (Reid Gardiner-Anttoni Honka) 2–5 yv, 31.54 Teemu Tallberg (Jere Innala-Sebastian Dyk) 3–5 yv, 37.44 Teemu Tallberg (Samuel Jardine-Elis Hede) 4–5.38.58 Reid Gardiner (Anttoni Honka-Jerry Turkulainen) 4–6 yv.

Jäähyt: 23.57 Antti Kalapudas JYP 2 min, 26.04 Joukkuerangaistus HIFK 2 min, 30.09 Jan Scotka JYP 2 min, 30.09 Jan Scotka JYP 10 min, 34.42 Micke-Max Åsten HIFK 2 min, 38.11 Otto Paajanen HIFK 2 min.

3. erä: 46.03 Braden Christoffer (Adam Brodecki-Rasmus Heljanko) 4–7 yv, 59.27 Samuel Jardine (Elis Hede-Otto Paajanen) 5–7 im, 59.50 Sebastian Dyk (Teemu Tallberg-Jere Innala) 6–7 im.

Jäähyt: 40.44 Micke-Max Åsten HIFK 2 min, 44.50 Teemu Tallberg HIFK 2 min, 49.52 Jere Innala HIFK 2 min.

Jäähyt yhteensä: HIFK 8x2 min=16 min, JYP 4x2 min Jan Scotka 10 min=18 min.

Maalivahtien torjunnat: Niilo Halonen HIFK 5+6+1=12 (pois: 57.16–59.27) (pois: 59.37–60.00) Konstantin Shostak JYP 3+6+9=18.

Ilves 39 21 5 5 8 135– 110 78

HIFK 39 20 4 5 10 131– 99 73

Kärpät 42 19 4 5 14 129– 101 70

Jukurit 40 19 4 4 13 112– 104 69

Tappara 37 19 4 2 12 122– 78 67

Lukko 37 17 4 4 12 112– 90 63

--------

TPS 36 19 1 2 14 81– 83 61

HPK 36 16 5 3 12 86– 76 61

Pelicans 37 16 2 4 15 91– 94 56

KooKoo 37 15 3 4 15 85– 87 55

--------

KalPa 37 10 7 7 13 98– 102 51

Sport 39 12 4 3 20 75– 108 47

Ässät 39 8 4 5 22 82– 118 37

JYP 39 8 6 1 24 95– 148 37

SaiPa 40 9 2 5 24 83– 119 36

Seuraavat ottelut: 28. 1. HPK–Sport, TPS–Lukko, Ässät–SaiPa, HIFK–Ilves, KooKoo–Pelicans, 29. 1. Sport–TPS, Jukurit–Pelicans, SaiPa–KooKoo, KalPa–JYP, Ilves–HIFK, Lukko–HPK, 31. 1. Ässät–JYP, 1. 2. KalPa–Sport, Lukko–Jukurit, 2. 2. HPK–Ilves, Sport–Tappara, TPS–Jukurit, Pelicans–Ässät.

NHL:

Ottawa–Buffalo 5–0 (3–0, 1–0, 1–0)

O: Lassi Thomson 0+1.

New Jersey–Dallas 1–5 (0–3, 1–1, 0–1)

D: Roope Hintz 1+1, Jani Hakanpää 1+0, Joel Kiviranta 0+1, Miro Heiskanen 0+1.

Pittsburgh–Arizona 6–3 (0–0, 2–2, 4–1)

Carolina–Las Vegas ja. 4–3 (0–0, 2–1, 1–2, 1–0)

C: Sebastian Aho 2+0, Teuvo Teräväinen 0+1.

NY Islanders–Philadelphia 4–3 (2–2, 1–0, 1–1)

Winnipeg–Florida 3–5 (2–3, 1–1, 0–1)

F: Anton Lundell 1+1.

Seattle–Nashville 2–4 (1–1, 1–2, 0–1)

N: Mikael Granlund 0+1, Juuse Saros 33/35 torjuntaa.

Vancouver–Edmonton ja. 2–3 (0–0, 2–0, 0–2, 0–1)

E: Mikko Koskinen 25/27 torjuntaa.

Tennis

MELBOURNE:

Kauden 1/4 grand slam -turnaus Australian avoimet, palkintoarvo 47,5 miljoonaa euroa:

Naisten kaksinpeli, puolivälieriä:

Danielle Collins USA (27)–Alize Cornet Ranska 7–5, 6–1, Iga Swiatek Puola (7)–Kaia Kanepi Viro 4–6, 7–6 (7–2), 6–3.

Välierissä torstaina pelataan ottelut Collins–Swiatek ja Ashleigh Barty Australia (1)–Madison Keys USA.

Miesten kaksinpeli, puolivälieriä:

Stefanos Tsitsipas Kreikka (4)–Jannik Sinner Italia (11) 6–3, 6–4, 6–2, Daniil Medvedev Venäjä (2)–Felix Auger-Aliassime Kanada (9) 6–7 (4–7), 3–6, 7–6 (7–2), 7–5, 6–4.

Välierissä perjantaina pelataan ottelut Tsitsipas–Medvedev ja Rafael Nadal Espanja (6)–Matteo Berrettini Italia (7).

Jalkapallo

DOUALA/LIMBE, KAMERUN:

Afrikan mestaruusturnaus, neljännesvälierät:

Norsunluurannikko–Egypti rp. 4–5, 0–0 (0–0)

Koripallo

NBA:

Philadelphia–New Orleans 117–107, Detroit–Denver 105–110, Toronto–Charlotte 125–113, Washington–LA Clippers 115–116, Boston–Sacramento 128–75, Brooklyn–LA Lakers 96–106, Houston–San Antonio 104–134, Golden State–Dallas 130–92, Portland–Minnesota 107–109.

NAISTEN KORISLIIGA:

Catz Lappeenranta–Kouvottaret 70–83 (37–40)

Peli-Karhut–Vimpelin Veto 90–85 (56–44)

Tampereen Pyrintö–Espoo Basket Team 63–77 (30–42)

Pyöräily

MALLORCA:

Challenge Mallorca -maantiepyöräily, 1. päivä:

Trofeo Calvia, Camp de Mar–Magaluf, 154,7 km: 1) Brandon McNulty USA, Team Emirates 3.57.37, 2) Joel Suter Sveitsi, Team Emirates –1.17, 3) Vincenzo Albanese Italia, EOLO-Kometa, 4) Tim Wellens Belgia, Soudal, 5) Simon Clarke Australia, IPT, 6) Alejandro Valverde Espanja, Movistar, kaikilla sama aika,...20) Jaakko Hänninen Suomi, AG2R –2.55.

Torstaina ajetaan 173,2 kilometrin Trofeo Alcudia Port d'Alcudia–Port d'Alcudia. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

Jääpallo

BANDYLIIGA:

Botnia–Akilles 1–5 (0–1)

Veiterä 14 14 0 0 110– 33 28

Akilles 14 9 4 1 96– 33 22

Narukerä 14 8 4 2 79– 41 20

Kampparit 14 7 2 5 60– 50 16

--------

JPS 14 6 3 5 65– 47 15

OLS 14 3 2 9 43– 83 8

Botnia 13 3 1 9 34– 61 7

HIFK 13 2 2 9 41– 51 6

WP 35 14 1 0 13 14– 143 2

Jokaiselle joukkueelle kertyy runkosarjassa 16 ottelua. Neljä parasta etenevät ylempään jatkosarjaan ja viisi seuraavaa alempaan jatkosarjaan.

Seuraavat ottelut: 28. 1. Botnia–HIFK, 29. 1. Akilles–Veiterä, Kampparit–JPS, OLS–WP 35, HIFK–Narukerä.

Keno

Keskiviikko 26. 1.

Päiväarvonta

Oikeat numerot: 1, 3, 8, 11, 12, 13, 18, 24, 34, 35, 38, 40, 41, 45, 52, 57, 58, 60, 68, 69

Kunkkunumero: 34

Ilta-arvonta: 1, 2, 5, 6, 7, 9, 19, 22, 31, 32, 36, 38, 43, 48, 56, 58, 60, 64, 65, 67

Kunkkunumero: 65

Vikinglotto

Keskiviikko 26. 1.

Päänumerot: 8, 19, 26, 28, 46, 48

Vikingnumero: 2

Plusnumero: 1

Voitonjako:

6+1 oikein 2 kpl voitto-osuus 4 411 334,90 e, 6 oikein 0,00 e, 5+1 oikein 15 549,77 e, 5 oikein 852,72 e, 4+1 oikein 57,17 e, 4 oikein 28,51 e, 3+1 oikein 10,79 e, 3 oikein 5,24 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton):

6 oikein 0,00 e, 5+1 oikein 0,00 e, 5 oikein 0,00 e, 4+1 oikein 285,85 e, 4 oikein 142,55 e, 3+1 oikein 53,95 e, 3 oikein 26,20 e, Plus oikein 5,00 e

Keskiviikko-Jokeri

Keskiviikko 26. 1.

Jokerinumero: 1 5 3 2 9 1 7

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 1 kpl voitto-osuus 40 000,00 e, 5 oikein 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

TV-urheilu torstaina

Yle Areena: 16.15 Vuorihiihdon MC: Morgins, Sveitsi.

VeikkausTV: 12.50, 13.20, 14.50, 17.27, 18.07, 19.02, 19.30 Ravit. 23.00 MM-karsinta, CONMEBOL: Ecuador–Brasilia.

Sub: 23.05 eLiiga Late Night.

C More: 18.20 Mestis: RoKi–IPK. 19.55 SHL: Örebro–Rögle.

C More Max: 18.30 Ravit.

C More Sport 1: 11.00 FIFA 2022 Aasian MM-karsinta: Australia–Vietnam.

C More Sport 2: 11.50 FIFA 2022 Aasian MM-karsinta: Japani–Kiina. 19.55 SHL: Oskarhamn–Växjö.

Discovery+: 02.00, 04.00, 05.00, 06.00, 08.00, 10.00, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00, 19.00, 20.00 Tennis. 11.00, 16.00, 21.00 Snooker. 13.20 Yhdistetyn MC. 16.55 Formula E. 18.30 Ravit. 19.00, 20.30, 22.00 PGA Tour Golf. 19.55 SHL: Oskarhamn–Växjö.

Eurosport 1: :02.00, 04.00, 06.00, 10.00, 12.30 Tennis: Australian avoimet. 15.58, 20.58 Snooker: German Masters.

Eurosport 2: 10.58 Snooker: German Masters. 22.03 Golf: PGA Tour.

Ruutu: 05.00 NBA: Utah Jazz–Phoenix Suns. 17.50 Lentopallon Mestaruusliiga: WoVo–Pölkky. 18.20 Lentopallon Mestaruusliiga: LP Kangasala–Puijo Wolley. 18.20 Korisliiga: Kataja Basket–Helsinki Seagulls. 18.30 Ravit, Toto5: Lahti & Toto64: Boden. 19.20 Naisten Futsal-Liiga: GFT–FC Halikko. 02.30 NBA: Philadelphia 76ers–Los Angeles Lakers.

V sport 1 Suomi: 21.25 Naisten Superliiga: Arsenal–Brighton.

V Sport 2 Suomi: 22.55 Etelä-Amerikan MM-karsinnat: Ecuador–Brasilia.

V sport + Suomi: 21.55 Koripallon Euroliiga: Barcelona–Villeurbanne.

V sport 1: 21.50 Euroliiga: Barcelona–Villeurbanne.

V sport premium: 22.55 Jalkapallon MM-karsinnat: Ecuador–Brasilia.

V sport golf: 09.30 DP World Tour: Dubai Desert Classic. 18.30 LPGA Tour: Gainbridge LPGA.

Viaplay: 02.05 NHL: Washington–San Jose, Toronto–Anaheim, Columbus–Calgary. 02.35 NHL: Detroit–Chicago. 05.05 NHL: Colorado–Boston. 06.00, 09.30 Golf, DP World Tour. 18.30 Golf, LPGA Tour. 21.25 FA Women's Super League: Arsenal–Brighton. 21.55 Koripallon Euroliiga: Barcelona–Villeurbanne. 22.55 Jalkapallon MM-karsinnat: Ecuador–Brasilia.