Yli puolet Rovaniemen seurakunnan papeista ilmoittaa, että ei aio vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja, kun tasa-arvoinen avioliittolaki tulee voimaan maaliskuun alussa. Kaksi kertoo, ettei ole vielä päättänyt kantaansa.
Kysyimme kaikkien seurakunnan 21 papin kantaa asiaan. Kyselyyn vastasi neljätoista pappia, joista kaksitoista vastasi kieltävästi.
Kielteisellä kannalla olevat papit perustelevat näkemystään sillä, että niin linjaavat sekä piispainkokous että kirkkolaki. Kantaa perusteltiin myös Raamatun opetuksilla.
Korkalovaaran-Ounasjoen seurakuntapastori Noora Tikkala ei ole vielä päättänyt, vihkiikö samaa sukupuolta olevia pareja. Hän harkitsisi asiaa tapauskohtaisesti, jos häneltä tultaisiin sitä pyytämään.
"Luultavasti kokisin vaikeaksi kieltäytyä, koska haluan palvella seurakuntalaisia tasa-arvoisesti."
Tikkalan mukaan vihkimiseen ei ole juridisia esteitä, mutta teologisesti se on ratkaistava kirkon sisällä ja tällä hetkellä vihkiminen on ristiriidassa kirkon ohjeistuksen kanssa.
Hän lisää, että asiaa monimutkaistaa se, että eri seurakunnissa ja hiippakunnissa siihen suhtaudutaan eri tavoin. Viranhaltijaa voi hänen mukaansa odottaa hyvin erilaiset sanktiot siitä riippuen, missä hän työskentelee.
Rovaniemen seurakunnan kirkkoherra Kari Yliräisänen ei aio vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja. Hän vetoaa piispojen yksimieliseen linjaukseen. Yliräisänen on myös ohjeistanut pappeja noudattamaan piispojen linjausta eli olemaan vihkimättä samaa sukupuolta olevia pareja.
"Kristilliseen avioliittoon vihkiminen luonnollisesti edellyttää, että vihitään kirkon avioliittokäsityksen mukaisesti. Avioliitto on kirkon käsityksen mukaan miehen ja naisen välinen liitto."
Yliräisänen arvelee, että luterilainen kirkko linjaa 10-20 vuoden kuluessa, että kirkossa vihitään samaa sukupuolta olevia pareja. Myös neljä muuta kyselyyn vastannutta pappia arvelee, että kirkon linja muuttuu parinkymmenen vuoden sisällä.
"Jo nyt havaittava yhteiskunnallinen paine sekä uuden sukupolven vaikuttajat kirkon piirissä vievät asiaa tuohon suuntaan", Yliräisänen sanoo.
Hän toteaa, että muiden pohjoismaisten luterilaisten kirkkojen ratkaisut vaikuttavat linjan muuttumiseen, mutta ekumeeniset suhteet katolilaiseen ja ortodoksiseen kirkkoon voivat jarruttaa sitä jonkin aikaa.
Noora Tikkala sanoo, että muissa pohjoismaisissa kirkoissa vihitään jo samaa sukupuolta olevia pareja. Mallia voisi hänen mielestään ottaa esimerkiksi Norjasta. Siellä papit saavat halutessaan vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja ilman pelkoa sanktioista. Kaikkien ei ole pakko heitä vihkiä.
"Toivon, että asia etenee kirkossa tähän suuntaan ja henkilökohtaisesti kannatan täysin samaa sukupuolta olevien kirkollista vihkimistä", Tikkala toteaa.
"Uskon, että täydellinen tai riittävä yksimielisyys olisi vaikea saavuttaa, mutta toivon, että kirkko voisi olla myös moniääninen kirkko."
Kirkolliskokouksen pitäisi linjata, että kirkko vihkii jatkossakin vain eri sukupuolia edustavia pareja, toteaa kolme kyselyyn vastannutta. Yhtä moni ajattelee, että kirkolliskokouksen tulisi linjata samaa sukupuolta olevien vihkimisen puolesta.
Yksi vastaaja kannattaa vihkioikeudesta luopumista. Yksi on joko kirkon nykyisessä avioliittokäsityksessä pysymisen tai vihkioikeudesta luopumisen kannalla. Kuusi pappia ei ottanut selkeästi kantaa.
Kirkkoherra Yliräisänen voisi rukoilla samaa sukupuolta olevien parien kanssa sekä lausua vapaasti muotoillun siunaavan rukouksen ja Herran siunauksen.
"Kirkollisena toimituksena en voi siunata, koska kirkko ei ole sellaista toimitusta hyväksynyt ja määritellyt samaa sukupuolta oleville pareille."
Neljä kyselyyn vastannutta pappia ilmoittaa, että voisi siunata samaa sukupuolta olevia pareja. Kolme ei aio siunata heitä. Kolme voisi Yliräisäsen tapaan pitää rukoushetken, muttei siunata kirkollisena toimituksena. Kolme pappia ei ota kantaa.
Kirkko ja avioliitto
Piispainkokous totesi syksyllä, että Suomen evankelisluterilaisen kirkon pappi ei voi siunata tai vihkiä samaa sukupuolta olevia kirkolliseen avioliittoon lakimuutoksen jälkeen.
Arkkipiispa Kari Mäkinen kannattaa samaa sukupuolta olevien parien vihkimistä kirkossa.
Kirkolliskokous päätti marraskuun alussa, että kirkkohallitus joutuu vastaamaan, onko avioliitto oikeudellisesti pätevä, jos pappi vastoin kirkkokäsikirjaa vihkii samaa sukupuolta olevat.
Asian valmisteli kirkolliskokouksen yleisvaliokunta, jonka mukaan avioliitto on vain miehen ja naisen välinen.
Osa kirkolliskokouksen osallistujista kannatti samaa sukupuolta olevien vihkimistä. Kukaan ei esittänyt kirkon avioliittokäsityksen muuttamista. Kirkkolain muutos vaatii kolmen neljäsosan enemmistön kirkolliskokouksessa.
Aiotko vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja, kun tasa-arvoinen avioliittolaki tulee voimaan?
"En niin kauan, kun se on kielletty. Sitten voin, kun tulee lupa."
"En aio vihkiä muita kuin kirkon perinteisen kannan mukaisesti miehen ja naisen välisiä liittoja. Vanha kanta perustuu Raamatun opetuksiin. Tunnetuin opetus on varmaan Jeesuksen opetus avioliitosta miehen ja naisen välisenä erityisenä ihmissuhteena. Sukupuolineutraalille avioliitolle ei löydy Raamatusta tukea."
"Minulla on paljon ystäviä, jotka ovat homoseksuaaleja. Siitä huolimatta en ole vielä henkilökohtaisesti ratkaissut miten toimia. Todennäköisesti jossain vaiheessa aion vihkiä, todennäköisesti en aivan heti. Olen jo toimittanut samaa sukupuolta olevien parien avioliiton rukoushetkiä."
"En aio. Kun minut vihittiin papiksi, sitouduin noudattamaan paitsi Suomen lakia, myös kirkkolakia. Kirkkolain voi muuttaa vain kirkolliskokous. Kun pappi toimittaa kirkollisen vihkimisen, hän käyttää Avioliittoon vihkimisen kaavaa. Sen sanamuodot ovat sitovat, eikä pappi saa niitä muuttaa. Voimassa oleva vihkikaava puhuu aviovaimosta ja aviomiehestä."
Voisitko siunata samaa sukupuolta olevia pareja?
"Kirkolliskokous päättää myös siitä, kenen avioliitto voidaan siunata. Olen tässäkin sidottu kirkolliskokoukseen. Luulen, että kirkolliskokous lähivuosina antaa tässä asiassa papeille liikkumavaraa. Ilomielin palvelen sateenkaaripareja tässä asiassa, kunhan itselläni on siihen kirkolliskokouksen siunaus."
"Voin siunata, ja voin rukoilla heidän kanssaan ja heidän puolestaan. Mutta en voi kirkollisena toimituksena siunata ns. spn-avioliittoa, ellei kirkko sitä mahdollista. Avioliiton siunaaminen on kirkollisena toimituksena kirkon näkökulmasta samanlainen toimitus kuin avioliittoon vihkiminen. Erona on vain se, että vihkimisellä on myös juridinen ja yhteiskunnallinen merkitys. Siksi avioliiton siunaaminen kirkollisena toimituksena edellyttää sen hyväksyvää kirkolliskokouksen päätöstä."
"Jos ei teologisista syistä pidä samaa sukupuolta olevien liittoja Jumalan tahdon mukaisina, ei minusta voi vihkiä eikä siunata."
Miten kirkolliskokouksen tulisi linjata asiasta?
"Varovaisen arvioni mukaan Suomen ev.lut. kirkko seuraa tulevaisuudessa Ruotsin ja Norjan kirkkojen linjausta. Kun kirkolliskokous aikanaan tekee tämän suuntaisen ratkaisun, minulla on sisäinen valmius olla vihkimässä/siunaamassa samaa sukupuolta edustavia pareja. Toivon mukaan kirkko päätyy tämän suuntaiseen ratkaisuun lähitulevaisuudessa. Kirkon kannattaa pitää kiinni vihkioikeudesta. Asenteeni samaa sukupuolta olevien pareja kohtaan on myönteinen."
"Toivon, että kysymys ei ole joko-tai. Sitkeästi keskustellen pitäisi löytää toimintatapoja, jotka rakentavat eivätkä hajota kirkkoa."
"Toivoisin kirkon säilyttävän tämän pyhän toimituksen osana toimintaansa. Avioliitto on Jumalan lahja miehelle ja naiselle, sanotaan messun kaavassa."
"Parhaimmalta tuntuisi, että kirkko jatkaisi nykyistä käytäntöä eli vihkisi vain eri sukupuolta edustavia pareja, mutta käytännössä voi olla helpompaa järjestää asiat niin, että luovutaan vihkioikeudesta. Ratkaisussa kirkon ei tarvitsisi miettiä asiaa ensisijaisesti juridisen tasa-arvon näkökulmasta."
"Jos verrataan muiden kristillisten kirkkokuntien ajattelua Suomessa, asiasta ei siellä edes keskustella. Luterilainen kirkko on edelleen suurin kristillinen kirkko Suomessa, ja ehkä juuri siksi olemme tässä ’tulilinjalla’. Jotenkin en usko, että Jeesus olisi kääntänyt selkäänsä samaa sukupuolta oleville. Saattaa olla, että kirkossa mennään siihen suuntaan, että vihkioikeudesta luovutaan."
"Vihkioikeudesta luopuminen voisi olla järkevin liike tässä vaiheessa. Kirkko ei ole tässä kysymyksessä yksi toimija, vaan hiippakunnat ovat kirkossa erillisiä toimijoita. Ei ole hyvä, jos eri hiippakunnat päätyvät vihkioikeudesta erilaisiin tulkintoihin, joita sitten koetellaan oikeusistuimissa. Kansankirkon hajoaminenkin on uhkana."