Pro­fes­so­rit eivät olisi es­teel­li­siä lii­ken­ne­uu­dis­tuk­sen va­lio­kun­ta­kä­sit­te­lys­sä

Ministeriöiden kiistely Bernerin selvitykseen osallistumisesta vaihtui keskinäiseen selvittelyyn.

Liikenne- ja viestintäministeriön liikenneverkkoselvityksessä asiantuntijoina toimineet professorit kiistävät myöhemmän esteellisyyden perustuslakivaliokunnassa. Helsingin yliopiston hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää ja valtiosääntöoikeuden professori Tuomas Ojanen sanovat STT:lle, että he ovat toistuvasti mukana valmisteluvaiheessa ja saman asian käsittelyssä perustuslakivaliokunnassa.

- Emme tietenkään ole esteellisiä tai jäävejä eduskuntakäsittelyvaiheessa ja perustuslakivaliokunnassa, Ojanen sanoo.

Iltalehti väitti, että selvityksessä käytetyt asiantuntijat eivät voisi olla kuultavina asian perustuslakivaliokuntakäsittelyssä. Myös perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Annika Lapintie (vas.) sanoo, että asiantuntijoina toimiminen selvityksessä ei tee professoreista esteellisiä perustuslakivaliokunnassa.

- He voivat osallistua ministeriössä tai ministeriön valmisteluvaiheessa, enkä näkisi, että se tekisi jääviksi, Lapintie sanoo.

Mäenpään mukaan esteellisyysajatus ei saa mitään tukea oikeudellisista perusteista. Hänen mukaansa on normaalia, että lakia valmisteltaessa mukana ollutta asiantuntijaa kuullaan vielä valiokuntakäsittelyssä. Mäenpää kertoo olleensa kuultavana esimerkiksi toistuvasti sote-uudistuksen valmistelussa.

Ojanen sanoo olleensa parin viikon sisään kolmessa lainvalmistelua pohtivassa työryhmässä tai muussa ministeriön vetämässä hankkeessa asiantuntijana.

Mäenpää ja Ojanen sanovat, etteivät he ole kirjoittaneet mitään vaitiolosopimusta liikenne- ja viestintäministeriön kanssa. Ojanen sanoo sitoutuneensa siihen, ettei ole tuonut selvitykseen liittyviä asioita julkisuuteen ennen selvityksen julkaisua. Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) esitteli maanantaina kuopatun selvityksen viime viikon torstaina.

- Selvityksen julkaisun jälkeen mikään ei ole estänyt julkista kommentointia, Ojanen sanoo.

Valtiovarainministeriön (VM) ja liikenne- ja viestintäministeriön (LVM) virkamiesjohdot sopivat perjantaina, ettei kumpikaan ministeriö kommentoi liikenneverkkoselvityksen valmistelua. Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi, ettei halua enää jauhaa tai pöyhiä ministeriönsä kiistaa LVM:n kanssa liikenneverkkoyhtiön valmistelusta.

LVM lähetti torstaina illalla tiedotteen, jonka mukaan valtiovarainministeriön virkamiehet ovat olleet alusta asti liikenneverkkoyhtiön valmistelussa mukana. Orpo puolestaan sanoi, että VM ei ole ollut mukana valmistelussa virallisesti.

- VM ei ole ollut normaalihallintokäytäntöjen mukaisesti, virallisesti, mukana näissä eikä ole siten myöskään kommentoinut virallisesti loppuraporttia, Orpo sanoi.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä