Korkoloukkuun syytä varautua
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) on ominut opettajan elkeet. Hän kehotti valtiovarainministeriön budjettikokouksen yhteydessä suomalaisia lainanottajia malttiin ja varautumaan yllättäviin tilanteen muutoksiin.
Asuntolainan jo nostaneet tai sitä suunnittelevat saattavat tuntea olonsa hiukan kiusaantuneeksi, varsinkin kun puhujana on ministerin ansiotason omaava henkilö.
Siitä huolimatta Kataisen opetusta ei kannata sivuuttaa vain olkapäitä kohauttelemalla. Niissä piilee myös tietty totuus, joka kannattaa muistaa.
Samalla ministeri ottaa esille myös myönteisempiä asioita. Hän jopa maalailee, että Suomi komeilee ensi vuonna EU-maiden ykkösenä talousmittareilla mitattuna.
Suomalaisilla on nyt joka tapauksessa velkaa enemmän kuin 1980-luvun lopun ”hulluina vuosina” tai 1990-luvun laman aikana.
Kotitalouksien velkaantumisaste on noin 120 prosenttia eli 20 prosenttia enemmän kuin vuoden aikana käytettävissä olevat tulot.
Velkaantumista ovat viime aikoina kiihdyttäneet asuntolainojen alhaiset korot ja pitkät maksuajat. Lainaa kun on voinut ottaa laskennallisesti kohtuullisilla maksuerillä.
Sen Kataisen väittämän voi allekirjoittaa, että lainanottajan on aina syytä pitää huoli siitä, että käytettävissä on tuloja, joilla lainasta selviydytään.
Aina on varauduttava myös erilaisiin muutoksiin. Korot nousevat jossakin vaiheessa ja se lisää maksurasitusta.
Vastuu lainasta on niin nostettaessa kuin sitä maksettaessa tietenkin loppukädessä aina itse lainanottajalla. Ehdot on neuvoteltava sellaisiksi, että niistä selviytyy, vaikka elämäntilanne hieman muuttuisikin.
Pankeille on niillekin sälytettävä vastuuta. Lainaa ei pidä vain markkinoida, vaan samalla on asiakkaan kanssa keskusteltava tarkoin siitä, miten se maksetaan takaisin.
Lainanantajan on syytä aina ottaa huomioon, että yllätyksiä voi jatkossa tulla. Tämä mahdollisuus on myös kerrottava sille, jonka harteille maksut lankeavat.
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tutkimusjohtaja Mika Maliranta puolestaan sanoo, että velkaantuminen ei suuremmin haittaa, jos talous vain kasvaa.
Jos sana on tässä tärkeä, sillä talouden tulevaisuuden kehityksestä ei varmuudella tiedä kukaan. Tilanne selkiytyy vasta, kun elvytys lopetetaan.
Suomalainen haluaa perinteisesti asua omistusasunnossa. Sen hankkiminen edellyttää normaalituloiselta useimmiten melkoisen suuren lainan ottamista monesti pitkälle ajalle.
PS. Ei ole elämä helppoa huippu-urheilijallakaan. Kun pitkän ja rankan harjoituskauden jälkeen vamma estää osallistumisen arvokisoihin, on mieli todennäköisesti maassa.
Näin kävi nyt suomalaiselle estejuoksijalle Jukka Keskisalolle, jonka alaselkä on niin kipeä, että se estää juoksemisen kokonaan.
Pettynyt on varmasti myös suomalainen urheiluyleisö, joka tuntee Keskisalon rehtinä ja vaatimattomana urheilijana.
Huippu-urheilu on nykyisin niin kovaa leikkiä, että harva siinä koko uransa ehyenä pysyy.

