Tanja radalle ensimmäisenä
- Tanja Poutiainen lähtee lauantain kisaan numerolla yksi. Viime vuoden kakkonen, Ruotsin Maria Pietilä-Holmner (vas.) sai kolmosnumeron.
Jos lähtönumero on enne, niin Tanja Poutiaisella on tänään hyvät mahdollisuudet menestykseen Levin maailmancupin pujottelussa.
Poutiainen starttaa radalle ensimmäisenä. Numerolla yksi hän lähti kisaan myös viisi vuotta sitten, kun hän otti Levillä uransa ensimmäisen maailmancupin voiton.
– Keulilta on hyvä lähteä, se ei ole haitannut minua koskaan, rovaniemeläinen myhäili.
Poutiainen otti perjantaina tuntumaa kisarinteeseen vapaalaskujen merkeissä.
– Se oli kova alta ja päälle oli tarkoituksella jätetty hieman lunta. Siitä se liippaantuu liukkaasti.
Poutiaisen jälkeen rinteeseen syöksyy Itävallan Marlies Schild, joka oli viime kauden sivussa pahan loukkaantumisen takia. Schild ei kilpaillut kauden avanneessa suurpujottelukisassa Söldenissä.
Sanni Leinosen starttinumero on 30, Tii-Mari Romarin 65, Sara Partasen 76, Kristiina Roven 77 ja Emma Happosen 78. Happonen lähtee kisaan toiseksi viimeisenä.
Perjantai-illan arvontatilaisuudessa oli reilusti yli 2000 katsojaa.
Keskustelua aiheesta:



