Lapin sillat kaipaavat kipeästi lisää korjausrahaa
- Kaukosen sillalla riittää liikennettä. Uuden sillan suunnitelmat tiejärjestelyineen ovat valmiina ja tulevat nähtäville Kittilän kuntaan lähipäivinä.
Lapin tiestön sillat kaipaavat enemmän rahaa huoltoon ja uudistuksiin. Siltainsinööri Jouko Karjalainen Lapin ELYstä toteaa, että rahan tarpeesta huolimatta maakunnan siltaomaisuus on koko maahan nähden kohtuullisen hyvässä kunnossa.
Karjalaisen mukaan siltojen kunnostukseen ja uudisrakentamiseen saisi olla enemmän rahaa. Aika tekee koko ajan rappeuttavaa jälkeä.
Lapissa ei ole tiedossa Turun Myllysillan kaltaisia uhanalaisia siltoja.
– Eikä tällaisia siltoja saa ollakaan. Jos tällaisesta vaarasta on aavistuksiakin, niin sillalla kielletään liikenne, toteaa Karjalainen.
Siltojen kunto tutkitaan vuosittain ja määräaikojen välein teetetään perusteellisempikin tutkimus. Niiden perusteella voidaan sillalle asettaa tarvittaessa pianorajoituksia.
Kuntotarkastelun ja kasvaneen liikennekuormituksen perusteella jouduttiin ottamaan tänä vuonna uudeksi rakennuskohteeksi Kutturan tieltä Tolosjoen silta. Lisäksi Juotasjärven kahdella painorajoitetulla sillalla ovat urakat käynnissä. Oikaraisella käynnistyy uuden, lossin korvaavan sillan rakennustyöt keväällä.
– Rakennuspaineita olisi myös muualla, jos rahaa on. Joillakin silloilla on kyse kapeuden vuoksi myös liikenneturvallisuudesta, toteaa Karjalainen.
Yksi tällainen kohde on Kaukosen silta Kittilässä. Sillan yleissuunnitelmat on hyväksytty liikennevirastossa. Suunnitelmat on lähetetty Kittilän kuntaan nähtäville panoa varten.
Kaukosen silta rakennetaan kokonaan uuteen paikkaan 700 metriä yläjuoksulle. Se on kallis rakentaa eikä rahoja ole vielä sisällytetty talousarvioihin. Määrättömiin asti silta ei kestä.
Oman jännityslisän Kaukosen sillan kestävyydelle kuten monelle muullekin sillalle Lapissa tekee keväinen jäiden lähtö. Jäät voivat muuttaa tilanteita ratkaisevasti.

