Maailman epäkohdista, omakohtaisesti
- Adel Abidinin teos Abidin travels Kiasman aulassa on kuvitteelinen matkatoimisto. Vuonna 2007 teos nähtiin Venetsian biennaalissa.
Näyttelyt
Adel Abidin Nykytaiteen museo Kiasmassa (Mannerheiminaukio 2, Helsinki) 25.4. saakka.Tämän kevään odotetuimpia näyttelyitä Helsingissä on Adel Abidin yksityisnäyttely Kiasmassa. Irakilais-suomalainen Abidin kuuluu kansainvälisen nykytaiteen tämän hetken nouseviin nimiimme.Venetsian biennaalissa 2007 Pohjoismaisessa paviljongissa hurmannut Abidin Travels – Welcome to Baghdad! (2006) on ajankohtainen, kantaaottava ja nerokas työ. Kuvitteellinen matkatoimisto myy matkoja Bagdadiin. Työn musta huumori, ironia, traagisuus ja suru iskeytyy verkkokalvolle neonvärisin mainoskyltein. Teoksen sijoittaminen Kiasman aulaan on myös hyvä ratkaisu - näin myös Kiasman kahvilan asiakkailla on mahdollisuus kokea teos. Matkatoimisto toimii myös netissä, www.abidintravels.com.
Abidinin uusimmat teokset löytyvät Kiasman neljännestä kerroksesta. Animaatio Memorial (2009) on komea videoinstallaatio, joka rakentuu taiteilijan nuoruudenmuistolle Persianlahden sodasta vuonna 1991. Teos kannattaa katsoa yksin.
Myös teos Bread of Life (2008) tekee vaikutuksen. Siinä neljä miestä rummuttaa leivällä. Rummuttamisen maagisuus ja sen rytmi ja miesten yhteen soittamisen tarkkailu on kiinnostavaa ja hauskaakin. Leipä on elämän symboli ja pyhä asia monissa kulttuureissa - perinteisesti sillä ei sovi leikkiä. Mutta leivällä rummuttaminen vertautuu myös elämän haurauteen. Kuiva hauras leipä rikkoutuu helposti, vaikka onkin hyvissä käsissä kestävä ja kaunisääninen .
Näyttelyssä naiskatsojalle ehkä kipua aiheuttavin kokemus on videoinstallaatio Ping Pong (2009). Siinä kaksi pelaajaa mittelee voimiaan loputtomassa pöytätennisottelussa. Kyseessä on kahden miehen valtataistelu, jossa sivullinen, tässä tapauksessa pelipöydän verkoksi sijoitettu nainen kärsii. Osuneiden pallojen punaiset jäljet iholla ovat kamalaa katsottavaa. Teos herättää kysymyksiä väkivallan todellisista kärsijöistä.
Abidinin kansallista ja kansainvälistä menestystä on helppo ymmärtää. Hänen työnsä ovat tiukasti ajassa olevia ja omakohtaisuudessaan hyvin koskettavia. Suomi ja maailma tarvitsee Adel Abidinin kaltaisia taiteilijoita, joilla on kyky, voima ja uskallus käsitellä vaikeita maailman epäkohtia.
Kiasman Studio K:ssa on esillä Ars Fennica 2009 palkittu Jussi Kivi teoksellaan Fire & Rescue Museum (Palo- ja pelastusmuseo). Viidennessä kerroksessa on norjalaissyntyisen Olav Christopher Jenssenin maalauksia ja veistoksia, joita voi kuunnella jazzin säestyksellä.
Marjaterttu Harri

