Iittalassa yritetty kopioida kortteja pankkiautomaatilla
- Automaatilla käydessä kannattaa aina suojata tunnuslukujen näppäily (arkistokuva).
Hämeenlinnassa Iittalassa yritettiin kopioida pankkikortteja viikonloppuna. Poliisin mukaan Iittalan vanhan ostoskeskuksen pankkiautomaattiin oli asennettu pankkikorttien kopiointilaite.
Laitteen havaitsivat huoltomiehet maanantaiaamuna. Poliisin mukaan laite oli asennettu siten, ettei tavallinen asiakas välttämättä huomaa sitä. Lisäksi laitteessa oli pieni kamera tunnusluvun selvittämiseksi.
Poliisilla ei ole vielä tietoa tekijöistä eikä siitä, onko korttien tietoja ehditty kopioimaan. Vielä ei myöskään tiedetä, onko muualla käytetty vastaavaa kopiointilaitetta.
Kyseistä pankkiautomaattia käyttäneiden ei tarvitse tehdä itse mitään, vaan heihin otetaan pankista yhteyttä.
Poliisi muistuttaa, että pankkiautomaatilla asioidessa kannattaa aina suojata tunnusluvun näpyttely.


todellakin voisi suurenettuna näyttää mitä eroa on jos automaatissa on kopiointilaite.
Ilmoita asiaton kommentti