Suosittu piraattien nettisivusto suljettiin – hakkerit kostivat
Yhdysvaltain viranomaiset ovat sulkeneet yhden maailman suosituimmista tiedostonjakosivustoista. Megaupload.com-sivuston sulkeminen on johtanut myös pidätyksiin. Seitsemää ihmistä syytetään tekijänoikeusrikkomuksista ja muista rikoksista. Neljä heistä on pidätetty Uudessa-Seelannissa, ja kolme on yhä vapaalla jalalla. Yksi pidätetyistä on sivuston perustaja. Heitä uhkaa pahimmillaan jopa kymmenien vuosien vankeusrangaistukset.
Syytteiden mukaan elokuvien, tv-ohjelmien ja muiden sisältöjen laittomasta jakamisesta on aiheutunut yli 500 miljoonan dollarin tappiot tekijänoikeuksien haltijoille. CNN-uutissivuston mukaan Megaupload.com on ollut parhaimmillaan maailman 13. suosituin nettisivusto.
Hakkerit iskivät takaisin, kun sivusto suljettiin. Anonymous-hakkeriryhmä ilmoitti sulkeneensa esimerkiksi Yhdysvaltain oikeusministeriön ja Universal Musicin nettisivut.
Tieto Megaupload.comin sulkemisesta tuli päivä sen jälkeen, kun monet nettisivustot pimenivät protestiksi Yhdysvaltain kongressissa käsittelyssä olevalle lakiesitykselle, jonka avulla yritetään kitkeä nettipiratismia.


Foliota päähän vain ;) Lainaustahan se vain on ja tuo suurelle yleisölle uusia artisteja kuin ohjaajia tutuiksi joka vaikuttaa elokuvissa ja konserteissä käyntiin kuin myös elokuvien ostoon tai vuokraukseen!
Ilmoita asiaton kommentti