Haluatko presidentiksi?
Valtakunnan korkeimmasta virasta käytävä tosi-tv ratkeaa lopulta tänä viikonloppuna. Vai miten sen nyt ottaa, lokakuun lopussa hyväksytyllä perustuslain muutoksella seuraavalta presidentiltämme karsitaan jälleen valtaoikeuksia niin, että enää jäljellä on maskotin virka ja itään kumartelu. Ja Medvedevin kosiskelusta se Halonenkin muistetaan.
Ehdokkaat ovat olleet esillä eri medioissa ja heidän elämäänsä on seurattu Big Brotherin tavoin. Homma on tuttua Idolsista: laulutaidotonkin voi pärjätä, vaikka cv:stä puutteita löytyisikin - mutta persoonallisuutta täytyy löytyä.
Ehdokasjoukko olikin värikästä: löytyi porvarillinen proletariaatti, pienpuolueiden punavihreää ja pakollinen sateenkaariedustaja sekä jokunen eläkeläinenkin. Juuri eläkevirkahan presidenttiys onkin, sen vaatiessa tätä nykyä lähinnä iän tuomaa karismaa.
Sen enempää omaa vaalikäyttäytymistäni kommentoimatta, täytyy todeta, että päätös oli vaikea. Niinistöhän nämä vaalit mitä todennäköisemmin vie, vaikka käsikirjoitukseen onkin ympätty Haaviston mentävä dramaturginen koukku – jännitystä pitää olla loppuun asti kunnon viihteen tapaan.
Äänestysprosentti oli tämän vuoden ensimmäisellä kierroksella 72,7%. Mitä nämä puuttuvat 27,3% sitten tekevät äänellään? Facebookissa muistan nähneeni joillain henkilöillä poliittisen kannan kohdalla rehellisen merkinnän: parempaakin tekemistä. Ehkä nämäkin hukkuneet äänet ovat käsittäneet, että todellisesta vallasta kamppaillaan aivan toisaalla kuin näissä arpajaisissa.


en halua ku haluan poromieheksi
Ilmoita asiaton kommentti