Kolmen Paavon erilaiset haasteet
Edellisten presidentinvaalien perusteella ei pysty järin paljon ennustamaan, millä tavalla lappilaiset äänestävät edessä olevissa presidentinvaaleissa.
Tuolloin Tarja Halonen oli ylivertainen suosikki, 46,8 prosenttia antoi äänensä Haloselle jo ensimmäisellä kierroksella.
Nyt mukana olevista ehdokkaista vain Sauli Niinistö (kok.) ja Timo Soini (ps.) olivat silloin mukana. Niinistö keräsi 15,3 prosenttia äänistä ja Soini vain 3,5 prosenttia.
Voi olettaa, että molempien äänimäärä nousee reippaasti. Niinistön äänimäärä oli jo viimeksi selvästi isompi kuin kokoomuksen kannatus Lapissa. Nyt Niinistö on paistatellut koko ajan gallupien kärjessä.
Soinilla on takanaan iso jytkyvoitto eduskuntavaaleissa.
Entä miten käy maakunnan mahtipuolueiden, Suomen keskustan ja Vasemmistoliiton ehdokkaille? Näyttää todennäköiseltä, että Paavo Väyrynen pärjää Lapissa ainakin paremmin kuin Matti Vanhanen edellisellä kerralla.
Vanhanen sai 31 prosenttia äänistä, mikä oli keskustalle kaikkien aikojen huonoimpia tuloksia Lapissa.
Väyrynen on kotoisin Keminmaasta ja hänellä on edelleen täällä vankka kannatus. Lapin ehdokkaana Väyrynen olisi todennäköisesti uusinut eduskuntapaikkansakin.
Nuoret keskustalaiset ovat asettuneet näkyvästi Väyrysen taakse. SKP:n Lapin piiri kannattaa Väyrystä ja tukea tullut myös Perussuomalaisten riveistä.
Jos Väyrysen äänimäärä ei ole Lapissa selvästi suurin, keskusta on syvässä suossa.
Kokonaan toinen asia on, kantaako Väyrysen noste toiselle kierrokselle. Valtaosa äänestäjistä asuu Etelä-Suomessa, kokoomuksen ja demarien hallitsemissa kaupungeissa.
Vasemmistoliitto asettui edellisellä kerralla Halosen taakse. Nyt puolueella on oma ehdokas, mutta seisovatko lappilaiset helsinkiläisen Paavo Arhinmäen takana?
Arhinmäen näkemykset esimerkiksi luonnonsuojelusta uppoavat paremmin vihreisiin kuin puolueen lappilaisiin kannattajiin.
Sekin vaikuttaa, että kansanedustaja Markus Mustajärvi ei ole Vasemmistoliiton eduskuntaryhmässä.
Entäpä kolmas Paavo? Demarien riveistä on noussut kolme presidenttiä peräkkäin, mutta Paavo Lipposen kannatus ei näytä nousevan.
Lipposen ja Niinistön EU-näkemyksissä ei ole havaittavissa järin suuria eroja. Ehkä voi sanoa, että Lipponen on perustellut asiat Niinistöä selkeämmin.
Lipponen on kaikista ehdokkaista ylivertaisen selväsanainen ja valtiomiesmäinen, mutta äänestäjiin hänen karismansa ei uppoa.
Jos puolueen kannatus putoaa lähes 50 prosentista muutamaan prosenttiin, tappio ei ole ainoastaan Lipposen. Sdp on silloin pohjamudissa.




Suomesta loppuu ulkomaankauppa justiinsa,jos Haavistosta tulisi pressa.Siis ainoa ja oikea on Timo Soini Suomen maan Johtoon ja presidentiksi .numero on 3
Ilmoita asiaton kommentti