Kolumnit

Päivitetty 22.12.2011 05:36, julkaistu 22.12.2011 03:30

Palvottu johtaja

Pohjoiskorealaisten hysteerinen joukkovollotus on hämmentävää katsottavaa.

Rakas Johtaja, Suuri Marsalkka Kim Jong-il oli itsekeskeinen diktaattori ja julma psykopaatti, joka johti maataan kuin despootti.

Hänen johtajuutensa jäljiltä Pohjois-Korea on maailman suurin vitsi. Siitä huolimatta maalle on vaikea nauraa, koska kolmasosa kansasta näkee nälkää, toinen kolmasosa katuu syntymäänsä uudelleenkasvatusleirillä ja ilmeisesti loput huutavat tuskaansa mielipuolipomonsa isän – hän ei ollut yhtään poikaansa parempi – patsaalla, joka on rakennettu aidosta pronssista todennäköisesti orjatyövoimin.

Kuten tiedetään, Korean demokraattinen (!) tasavalta on stalinismin viimeinen ulkomuseo. Silti vollotus herättää kysymyksiä.

Ovatko itkijät tosissaan vai itkevätkö he vain siksi, että ainoat vaihtoehdot ovat: joko itket tai sitten itket ja itket?

Vaan on sitä osattu Suomessakin.

Rovaniemeläinen ukkoherra, jo edesmennyt Aarne Koskiniemi ei unohtanut koskaan talvea 1953, jonka hän vietti Kolarin Venejärven savotalla. Venejärvi oli tulipunainen kylä, joka vannoi stalinistikommunismin nimeen.

Elettiin maaliskuun alkua. Kevät painoi päälle ja puut piti saada jokirantaan ennen lumikelin loppumista.

Silti savotta pysähtyi. Liput lepattivat puolitangossa. Normaalisti täysin suruttomat jätkät olivat yhtäkkiä murheen murtamia sätkiä.

Stalin oli kuollut.

Henkilökultti ei ole tyypillinen, suomalainen ilmiö.

Pari poikkeusta löytyy historiasta. Toinen niistä on Urho Kekkonen ja toinen kommunismi.

Jälkimmäinen eroaa edellisestä ainakin siinä, että tiettävästi vain kommunismi on saanut suomalaiset kantamaan jumalolennoksi korotetun henkilön kuvaa julkisella paikalla.

Joku saattaa vielä muistaa takavuosikymmenien vappumarssit sekä niiden Stalin-, Lenin- ja Marx-kuvat. Sen sijaan Kekkonen joutui tyytymään muutamaan patsaaseen, museoon, katuun, juhlarahaan, kansallispuistoon ja palvontayhdistykseen.

Omituisinta kommunistien henkilöpalvontatavassa oli se, että kommunismin aate perustui ateismiin, joka kielsi jyrkästi Jumalan ja jumalat.

Outoa oli myös se, että historia todisti Leninin ja varsinkin Stalinin mieheksi, joka jätti jälkeensä lähinnä tuhoa, surua ja hävitystä.

Venejärven savotan jätkät jatkoivat töitään Neuvostoliiton kommunistisen puolueen määräämän suruajan jälkeen.

Pari viikkoa myöhemmin työmaa pysähtyi jälleen. Tällä kertaa tyhjää oli potkaissut joku pienempi kommunistikiho jossakin suuren ja mahtavan itänaapurin monista satelliittimaista.

Aarne Koskiniemi – joka tunnettiin jämptinä, ehdottomana ja äkkipikaisena miehenä – tiesi, ettei tähän tautiin auttanut edes nyrkin pieksäminen pöytään.

”Silloin sammutin illalla hasakkilampun, kömmin sänkyyni, ristin käteni ja pyysin: anna hyvä Yläpihan Ukko noiden kommunistipamppujen elää, että saisin tämän savotan kunnialla loppuun”, ukkoherra muisteli Tapio Vilkunan mainiossa kirjassa Savitalon pojat savotalla.

Kirjoittaja on Lapin Kansan pääkirjoitustoimittaja.


AVAINSANAT:

Kommentit (10)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)29.1.2012 13:46

Hyvä kolumni, mutta kenen kirjoittama? Miksi kirjoittajien nimt puuttuvgat?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)6.1.2012 00:17

kiitos hyvästä kirjoituksesta ja asiasta,lisää samanlisiatotuuksia,ja sinulle myös joka tohdit kirjoitaa Mannerheimin,toilauksista ja suomalaisten jumalasta,hyvä.Jaako.Y m,t

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)27.12.2011 22:31

Mistä me tiedämme, miksi pohjoiskorealaiset itkevät. Voihan itkun syy olla muukin, kuin suuren johtajan kuolema.
Nyt he kuitenkin saavat itkeä sydämmensä kyllyydestä, olipa surun syynä mikä hyvänsä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)26.12.2011 17:03

Venejärven kommunistit ovat aina olleet ylpeänpuoleista sorttia. Heillä oli hyvät yhteydet maailmalle jo 1930-luvulla Pajalan, Luulajan ja Tukholman kautta. Tulholmasta tuli rahaa ja kirjallisuutta ja jopa oma painokonekin, jolla tehtiin Rauhan "Kyyhkynen" lehteä metsäkämpillä Venejärven takamaastoissa.
Ohranan kätyrit olivat yhtenään venejärviläisten kimpussa, mutta eivätpä onnistuneet löytämään lehtipainoa. Näin venejärviläiset ja Vaattovaarankin miehet olivat hyvin perillä Hitlerin tavoitteista ja puuhista.
Vemejärviset lähtivät talvisotaan siinä kuin muutkin. He eivät hyväksyneet Molotovin-Ribbentrop-sopimusta, jota he pitivät työväenluokan pettämisenä. Jatkosota taas oli Saksan ja Suomen yhteisesti suunnittelema ja toteuttama hyökkäyssota. Siihen sotaan eivät Venejärven parhaat pojat lähteneet. He eivät suostuneet Natsi-Saksan ja Hitlerin liittolaisiksi ja myötäsotijoiksi.
Stalinin hirmuteoista eivät Venejärven miehet tietäneet ennen Hrutsovin Nikitan valtaatuloa yhtään mitään, joten ei mikään ihme jos venejärviläiset pitivät vapaapäivän Stalin poismenon johdosta. Stalin oli ankara diktaattori ja yksinvaltias, mutta Stalin ja hänen kenraalinsa murskasivat Natsien maailmanvalloitushaaveet. Natsien tavoitteena oli uusi maailman järjestys, jossa saksalaisen herrakansa hallitsee maailmaa ja alemat rodut; slaavit ym myös suomalaiset ovat vain palvelijoiden tai orjien asemassa.
Natsien pysäyttäminen merkitsi vapautta ja ihmsarvon palauttamista myös Venejärven metsureille ja kommunisteille, joten Jouko Kurppa sinun pitäisi perehtyä paremmin lähimenneisyytemme historiaan. Älä irvistele Venejärven kommunisteille. He olivat tosi miehiä. Natsien nuolijat sen sijaan olivat kaikesta luojan luomistyön jätteestä; limasta ym terhtyjä iljetyksiä. JaakkoY

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)24.12.2011 04:55

Historia todisti jälkeenpäin että Lenin ja Stalin
jättivät hirmutekoja jälkiinsä? Minkähänlaisia
tekoja jätti jälkeensä suomen sotakaveri Aadolf
Hitler. Jääköhän paljon jälkeen näistä idän urhoista.
Tämmösen neron kumppanina esim. oma isäni
joutui hyökkäämään venäjälle. Sekin reissu kesti
kolme vuotta ja vaati yli kahdensadantuhanneen
nuoren suomalaisen sotilaan hengen. Kuinkahan
saatanan viisas reissu sekin oli. No Ryti oli kai pari-
vuotta vankilassa, ja asia oli sillä selvä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)23.12.2011 13:59

Lansimaissa saman palvonnan kohteena on joukko valtion johtajia, jotka saavat mm. nobelit etukateen tehdyista murhista, aivan, jotta rauha saadaan mutta saadaankohan.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)23.12.2011 02:30

Usko sinä Kurpan Jouko että Suomen vielä
piru korjaa, ennenkuin on nämä eurovelat
maksettu. Näet vielä oikean itkun ja hammasten
kiristyksen. Silloin muistat mitä touhus Lipponen
ja Niinistö ja mitä viisas Ruotsi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)23.12.2011 02:12

Vielä toimittelijalle. Jos kekkoselle lyötiin juhlaraha,
ei se tarkoita että häntä olis senkummemmin
palvottu. Kekkosen aikana maa oli velaton hyvin
menestynyt valtio, ohitti elintasossa mm.Ruotsin.
Nyt sossupresidenttien aikana suomi luovuttaa omaa
teollisuuttaan ruotsiin, sulkee vientilaitoksiaan,
kerjää maailmalta velkaa pöhköön euroonsa jne.
Kekkosta on tullut monta kertaa saatanan ikävä
kun on näitä sossujen touhua katellu.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)23.12.2011 02:00

Kun kirjoittaa totta, se näkyykin Aatos Erkon
mielestä olevankin laitonta. Malttia, kyllä se vielä
totuuskin on arvossaan. Kyllä niitä hulluja on
maailmalla, onhan niitä ollut meilläkin. Joukkue
joka hyökkäsi Venäjälle 1941, Mannerheim, Hitler,
Ryti, Tanner. 225.000 nuorta miestä kaatui.
Eikö siinä ole näyttöä, että osataan sitä meilläkin.
Toimittajalle: tämä ei ole laitonta, on totta.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)22.12.2011 17:11

Mikähän se lienee ollut tuo entinen venäjän armeijan kenraali Mannerheim.
Hänen johtamansa joukot v.1918 ampuivat tuhansia syyttömiä ihmisiä tuntemattomiin joukkohautoihin.
Jatkosodan aikana he teloittivat suomalaisia sotilaita ja aseista kieltäytyjiä, joka sekin oli tuolloisten kansainvälisten sopimusten vastaista.
Ai niin, hehän, Mannerheim joukot, polttivat paperit hirmutöittensä jälkeen.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Ylläpitäjä varaa oikeuden poistaa asiattomat ja lainvastaiset kommentit.

Kommentti

LISÄÄ UUTISIA

  1. Sekahedelmäkeittoa seksuaalivähemmistöistä

    ARVOSTELUT Päivitetty: 24.5. 06:36 10

    KVR_KANSI2Teatteri Rovaniemen teatteri: Keneen voit rakastua? Käsikirjoitus Katri Mehto, ohjaus ja toteutus Merja Pennanen ja Anni Tani.
  2. Kaikki on suhteellista

    KOLUMNIT Päivitetty: 24.5. 06:36 10

    Ensimmäisinä kukkapenkeistä nousivat jääkiekot. Ne ovat niitä monivuotisia, jotka katoavat, kun kuopus kasvaa riittävän isoksi...
  3. Ajattoman ikuinen nainen

    ARVOSTELUT 24.5. 04:30 10

  4. Tanja Poutiainen tonttinsa arvoinen

    PÄÄKIRJOITUKSET 24.5. 04:30 10

  5. Kunnat haluavat lisää kansallispuistoja

    LAPPI 23.5. 22:14 25

  6. Katainen: Kreikan eroon eurosta varauduttu jatkuvasti

    KOTIMAA 23.5. 21:15 15

  7. Sakkoja vale-eläinlääkärille - rokotti ilman pätevyyttä

    KOTIMAA 23.5. 18:55 01

  8. Eutanasia jakaa saattohoidon asiantuntijoiden mielipiteet

    KOTIMAA 23.5. 18:54 01

  9. Taas mystinen yliajon yritys Kanta-Hämeessä

    KOTIMAA 23.5. 18:52 00

  10. Liikennelentäjät hyväksyivät Finnairin säästösopimuksen

    KOTIMAA 23.5. 18:51 00

  1. ”Kyllä se nyt tuli liian lähelle!” - Utelias karhu tonki roskiksia Kivitaipaleessa

    LAPPI 23.5. 09:23 869

  2. Anteeksipyyntö

    PÄÄKIRJOITUKSET 4.10. 15:13 577118

  3. ”Petojen kuvaaminen haaskalla ei sovi Lappiin”

    LAPPI 22.5. 23:32 1534

  4. Palkisentien ralli halutaan kuriin

    LAPPI 23.5. 09:36 418

  5. Ei auta itku, Leijonat taas ilman mitalia kotikaukalossa

    URHEILU 20.5. 16:06 55

  6. Puolet kreikkalaisista ei säästäisi

    ULKOMAAT 19.5. 22:42 3418

  7. Tapon yritys Rovaniemen Rautiosaaressa

    LAPPI 23.5. 09:26 38

  8. ”Karhu pelotti poikia”

    URHEILU 19.5. 19:19 78

  9. Kunnat haluavat lisää kansallispuistoja

    LAPPI 23.5. 22:14 25

  10. MM-finaali: Malkinin hirmuveto sinetöi Venäjän mestaruuden

    URHEILU 20.5. 21:14 122

  1. Saukko juoksi tien yli

    LAPPI 20.5. 09:56 30344

  2. Rakennusfirma: Kuolonkolarin uhrit neljä virolaismiestä

    LAPPI 17.5. 11:10 10176

  3. Mikkonen helpottui päämatkansa A-finaalipaikasta

    URHEILU 19.5. 21:55 6976

  4. Tule töihin Lapin Kansaan - Tule mukaan voittajajoukkueeseen

    LAPIN KANSAN YLEISINFO 12.5. 21:32 317476

  5. Kun Malkin hurmasi Hakametsän

    URHEILU 19.5. 17:59 571

  6. Lapin web-kamerat

    LAPPI INFO 14.8. 13:23 320852

  7. Onnea uusille ylioppilaille!

    LAPPI 16.5. 08:45 6211

  8. Saari siirtyi järven toiselle puolelle

    LAPPI 18.5. 17:47 4757

  9. Konttisen kisoissa iloisen värikästä väkeä

    LAPPI 25.3. 15:49 2128

  10. Tulli näkee säiliön läpi

    LAPPI 12.5. 20:37 835

  1. Saukko juoksi tien yli

    LAPPI 20.5. 09:56 30344

  2. Palkansaajan tilille 70 euron korotus

    LAPPI 13.10. 17:10 1768

  3. Konttisen kisoissa iloisen värikästä väkeä

    LAPPI 25.3. 15:49 2128

  4. Nostan hattua poromiehille

    KOLUMNIT 5.5. 04:30 12113

  5. Lapin web-kamerat

    LAPPI INFO 14.8. 13:23 320852

  6. Täpötäysi Lappi Areena juhli Suomen voittoa

    LAPPI 13.4. 10:29 12914

  7. Kevään lämpöennätys: +16,8

    KOTIMAA 22.4. 17:27 14214

  8. Näkkäläjärvi válddii SM-silbba. Juo 17. badji Suoma skohtergilvvuid njunnošis.

    SÁGAT 19.3. 09:27 1924

  9. Rakennusfirma: Kuolonkolarin uhrit neljä virolaismiestä

    LAPPI 17.5. 11:10 10176

  1. Kunnat haluavat lisää kansallispuistoja

    LAPPI 23.5. 22:14 2 5 251

  2. ”Kyllä se nyt tuli liian lähelle!” - Utelias karhu tonki roskiksia Kivitaipaleessa

    LAPPI 23.5. 09:23 8 69 188

  3. Katainen: Kreikan eroon eurosta varauduttu jatkuvasti

    KOTIMAA 23.5. 21:15 1 5 172

  4. Ehdollista yhtiön varojen hukkaamisesta

    LAPPI 23.5. 15:54 2 3 166

  5. Tapon yritys Rovaniemen Rautiosaaressa

    LAPPI 23.5. 09:26 3 8 131

  6. Eutanasia jakaa saattohoidon asiantuntijoiden mielipiteet

    KOTIMAA 23.5. 18:54 0 1 130

  7. Saukko juoksi tien yli

    LAPPI 20.5. 09:56 303 44 124

  8. Poromies ampui ja varasti kaksi kantavaa vaadinta naapuritokasta Käsivarressa

    LAPPI 25.2. 11:01 58 154 116

  9. Taas mystinen yliajon yritys Kanta-Hämeessä

    KOTIMAA 23.5. 18:52 0 0 115

  10. Sakkoja vale-eläinlääkärille - rokotti ilman pätevyyttä

    KOTIMAA 23.5. 18:55 0 1 114

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Lapin Kansa, Veitikantie 2-8 96100 ROVANIEMI,     Vaihde: 010 665 022 Fax: 010 665 7720  |  Palaute  |  Toimitus  |  Asiakaspalvelu