Ammattilaisen näkökulma
Aivan uunituore tutkimus kertoo, että suomalaiset ovat passiivisia internetin käyttäjiä. Ainoastaan 27 prosenttia suomalaisista harrastaa aktiivista kirjoittelua sosiaalisessa mediassa vaikka jopa 60 prosenttia käyttää palveluita.
Tuo tieto voisi tietysti hieman masentaa sosiaalisen median ammattilaista. Varsinkin sellaista, jonka leipä on kiinni siitä, että yritykset kiinnostuvat uusista tavoista olla läpinäkyvä ja kommunikoida asiakkaidensa kanssa. Yritysten sivuille nimittäin kirjoitellaan vielä laiskemmin: ainoastaan viidesosa suomalaisista netinkäyttäjistä kommentoi yritysten tuotteita tai palveluita sosiaalisessa mediassa.
Toisaalta numerot puhuvat myös toisenlaista kieltä. Nimittäin 46 prosenttia suomalaisista luottaa kavereidensa kommentteihin brändeistä verkossa.
Ei ole siis syytä huoleen alan ammattilaisellakaan! Jopa Twitter, tuo suomalaisten aiemmin hieman hyljeksimä some-palvelu, jossa lauotaan lyhyitä viestejä ajankohtaisista aiheista, koki suuren esilletulon itsenäisyyspäivänä. Yle ohjasi twitterkommentteja presidentin juhlista vanhaan kunnon tekstitelevisioon ja niin monen tunnin elitistiseltä haiskahtavasta kättelyrumbasta tuli koko kansan juhlaa. Twitterväki piti hauskaa ja hauskuutti ja teki hieman iänikuisesta ohjelmaformaatista ihan uudenlaisen.
Tässä onkin koko sosiaalisen median pointti, joka tekee tästä työstä hauskaa. Pikkuhiljaa sosiaalinen media muuttaa perinteisiä tapoja kuluttaa, kommunikoida, vaikuttaa, seurata mediaa ja jopa juhlia!
Kyllä siinä bisneksessä on mukava olla mukana.
Sosiaalisen median yrittäjä Eero Leppänen sukeltaa tällä palstalla sosiaalisen median pyörteisiin.


Uusi yritys. Tämä Lapin Kansan netti ei näköjään ole suostuvainen kaikkeen. http://www.tnsdigitallife.com/
Ilmoita asiaton kommentti