Vanhuuseläke ikäeläkkeeksi
Neuvottelut työeläkejärjestelmän uudistamiseksi ovat käynnistyneet työmarkkinajärjestöjen kesken. Tavoitteena on hallitusohjelman mukaisesti saada eläköitymisikää nostettua, turvata kohtuulliset etuudet ja luoda työeläkkeille vakaa rahoitus.
Väestön elinikä pitenee ja työeläkemaksuun kohdistuu 4-6 prosenttiyksikön nousupaine. Se on aivan liian paljon.
Suomalainen työeläkejärjestelmä on hyvä. Runsaan kahdenkymmenen vuoden aikana järjestelmää on sopeutettu varhaiseläkerönsyjä karsimalla.
Maksupainetta on leikattu kymmenisen prosenttiyksikköä ilman, että perusetuuksiin on tarvinnut kajota. Järjestelmän voi sanoa olevan hyvässä kunnossa. Se on kestänyt useammankin laman paineet.
Euroopan talous on nyt pahassa myllerryksessä. Talouden nopeaa oikenemista ei ole näköpiirissä.
Työeläkejärjestelmän tuotot hupenevat. Suuren eläkepoliittisen uudistuksen aika on nyt. Sen perustana on oltava vanhuuseläkeiän nostaminen nykyisestä 63 vuodesta.
Kuinka paljon on nostettava ja millaisella aikataululla, ne ovat neuvottelukysymyksiä. Erittäin monet Euroopan maat ovat jo tehneet päätökset eläkeiän nostamisesta 65 - 67 vuoteen. Samalla voitaisiin luopua vanhuuseläke-käsitteestä ja siirtyä ikäeläke-käsitteeseen.
Näin on tehty esimerkiksi Ruotsissa. Ikäeläke kuvaisi paremmin, mikä etuuden peruste on. Ehkä uusi nimi olisi myös psykologisesti kannustavampi työurien pidentämiseen.
Eläkeuudistus pitää saada aikaan kuukausissa, eikä vuosissa. Seuraavien lumien aikana.
Ratkaisu tukisi merkittävästi hallituksen ponnisteluja saada julkisen talouden kestävyysvajetta kuriin. Kansantalous ei kestä tilannetta, jossa kaikki opiskelevat kolmikymppisiksi, jäävät eläkkeelle kuusikymppisinä ja ovat eläkkeellä kolme-neljäkymmentä vuotta. Vauraus säilyy vain työpanosta kasvattamalla.
Tosiasioiden tunnustaminen olisi ay-liikkeen ja vasemmistopuolueiden taholta suurta viisautta. Taloustilanne Euroopassa on vaalien jälkeenkin vielä olennaisesti huonontunut
Ei olisi mikään häpeä luopua väärin olettamuksin annetuista vaalilupauksista. Nyt kun suurella vaivalla aikaansaatu työmarkkinoiden raamiratkaisu luo vakautta hallituksen talouspolitiikan pohjaksi, sen jatkoksi sopisi mainiosti pitkäjänteinen eläkepoliittinen ratkaisu edesauttamaan julkisen talouden kestävyysvajeen hoitamista.
Kysymys on vain tahdosta. Tosiasiat ovat kiistattomat.
Kirjoittaja on EK:n lakiasianjohtaja, joka mökkeilee Enontekiöllä.


Minä saan eläkettä noin 50% viimeisten aikojeni kuukausituloista. Sain näet eläkepäätökseni vuoden 2004 puolella.
Mutta sekään ei ole varmaa pitkällä tähtäimellä jos talous keikahtaa.
Jospa sitä uutta lakia aletaan jo valmistella sitä silmälläpitäen, että se talous keikahtaa ja tarvitaan alennukset kautta linjan.
Johonkin ne sijoiteut eläkevaramme ovat menneet. Raha ei katoa, vaan se menee aina taskusta toiseen taskuun.
Ilmoita asiaton kommentti