Kuljettaja loukkaantui henkilöauton ja aurauskoneen kolarissa
Henkilöauton kuljettaja loukkaantui auton törmättyä pyöräkuormaajaan ohitustilanteessa Rovaniemen Hirvaalla perjantai-iltana. Onnettomuus sattui 4-tiellä, kun etelän suuntaan matkalla ollut auto lähti ohittamaan aurauskonetta.
Aurauskone oli kuitenkin kääntymässä vasemmalle samaan aikaan. Autoilija ei ilmeisesti huomannut kuormaajan kääntymisvilkkua ja auto osui kuormaajan kauhaan.
Rytäkässä kasvonsa loukannut henkilöautonkuljettaja vietiin Lapin keskussairaalaan. Auto romuttui pahoin. Pyöräkuormaaja ja sen kuljettaja säilyivät vahingoittumatta.


No, siinä loppui kuiten kiire hetkeksi, onneksi ei kuitenkaan lopullisesti.
On se ihme touhua tuon kiireen kanssa, kun yhä useammalla unohtuu liikenteessä se karu tosiasia, että jo pieni lipsahdus hankeen pitkittää perillepääsyä todella pitkään, näistä vakavammista kolhuista nyt puhumattakaan.
Euroko (aika on rahaa?)se pistää näihin europelleihin sellaisin vauhdin, että fysiikan laitkin tuntuvat asialta, jotka eivät heitä itseään kosketa millään tavalla, vai ovatko sitten yksinkertaisesti vain tyhmiä eikä maalaisjärkikään ole osunut kohdalle?
Ilmoita asiaton kommentti